| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Szansa na odbudowanie dialogu społecznego

Szansa na odbudowanie dialogu społecznego

Jest szansa na odbudowanie dialogu społecznego w Polsce. Związkowcy i pracodawcy deklarują, że niezwłocznie przystąpią do rozmów na temat jego nowej formuły. Dialog został zerwany przez związki zawodowe w czerwcu tego roku.

Problemy dialogu społecznego

Dialog został zerwany w czerwcu przez związki zawodowe. Stwierdzili, że zawarte w komisji trójstronnej uzgodnienia nie są wiążące i że nie godzą się pozorowany dialog. Teraz jednak, jak podkreśla przewodniczący OPZZ Jan Guz trzeba niezwłocznie przystąpić do rozmów, gdyż społeczeństwo czeka na rozwiązanie ważnych spraw. W odbudowywaniu dialogu w Polsce chce pomóc prezydent Bronisław Komorowski. W środę gościł w Pałacu pracodawców i związkowców z komisji trójstronnej. Minister Irena Wóycicka mówiła po spotkaniu, że wszyscy jego uczestnicy byli zgodni, iż obecna formuła dialogu nie przystaje do współczesności.

Zobacz również: Spory zbiorowe

Propozycje zmian

Związki proponują, by w miejsce Komisji Trójstronnej utworzyć Radę Dialogu Społecznego. Przewodniczącego i członków Rady na wniosek trzech stron - rządu, reprezentatywnych organizacji związkowych i pracodawców powoływałby marszałek Sejmu. Jan Guz zaznaczył, że w obecnej komisji trójstronnej nie ma równowagi. Rząd, jako strona dialogu jest silniejsza. Prowadzi posiedzenia i obrady, powołuje członków komisji w związku z czym kieruje we własnym imieniu, oddalając innych partnerów społecznych - podkreśla Guz. W związku z tym Rada Dialogu Społecznego miałaby być jednostką samodzielną, rozliczającą się przed parlamentem i przed rządem.

Same organizacje pracodawców od początku deklarują, że są otwarte na rozmowy ze związkowcami. Do spotkania powinno dojść w przyszłym tygodniu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK