| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w karcie nauczyciela próbą zniewolenia nauczycieli?

Zmiany w karcie nauczyciela próbą zniewolenia nauczycieli?

Proponowane zmiany w Karcie nauczyciela są próbą zniewolenia nauczycieli? Komisje dyscyplinarne mają zostać oddane w ręce samorządów, co oznacza ocenianie nauczyciela przez wójta, a nie dyrektora szkoły.

Proponowane zmiany w Karcie nauczyciela to próba całkowitego zniewolenia nauczycieli - przekonywał w Polskim Radiu 24 prezes ZNP Sławomir Broniarz. Rząd chce przekazać komisje dyscyplinarne w ręce samorządów. W rezultacie nauczyciel będzie oceniany nie, jak dotychczas, przez dyrektora szkoły, ale np. przez wójta.

Sławomir Broniarz zapewniał, że w takiej sytuacji może dojść do nieporozumień nawet na poziomie światopoglądowym. - Wyobraźmy sobie, że mamy doczynienia z Samorządem, który ma opinię, że przeszłość człowieka wynika ze zjawisk, z którymi Darwin nie ma nic wspólnego. Nauczyciel o innej opinii będzie podlegal w takim przypadku osądowi ludzi o dość orginalnych poglądach na temat ewolucji. Mowa o autonomii przestaje w tym momęcie mieć jakiekolwiek racje bytu - mówił Broniarz.

Zobacz również: Planowane zmiany w Karcie Nauczyciela

- To nie jedyne zastrzeżenia Związku Nauczycielstwa Polskiego do proponowanych zmian. Obiekcje dotyczą również procedur awansu zawodowego, zmiany w sposobie wynagradzania nauczycieli, rejestrowania ich czasu pracy, zmiany w urlopie zdrowotnym i wypoczynkowym oraz modyfikacji finansowania dosolenia zawodowego pedagogów - wyjaśnia Sławomir Broniarz. W związku z propozycjami rządu, ZNP nie wyklucza strajku lub innej formy protestacyjnej. 4 listopada na spotkaniu działaczy Związku zostanie podjęta decyzja w tej sprawie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK