| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" startuje już w listopadzie 2013 r. Studenci ostatniego roku studiów i absolwenci z województw małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego będą mogli zaciągać niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej.Rok 2014 będzie rokiem młodych na rynku pracy.

Bank Gospodarstwa Krajowego, działając na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podpisał dzisiaj umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą udzielać pożyczek w ramach Programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Są to: Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Szacuje się, że w tych trzech województwach bez pracy jest 100 tys. osób do 24 roku życia.

- Rok 2014 będzie rokiem ludzi młodych na rynku pracy - powiedział podczas uroczystości podpisania umów minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Oprócz zmian w ustawie o promocji zatrudnienia, pożyczek na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej udzielanych przez urzędy pracy, oprócz programu „Twoja kariera - twój wybór” dochodzi nowy, ważny instrument. Dzięki Programowi "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" studenci ostatnich lat i absolwenci wyższych uczelni będą mogli otrzymać na korzystnych warunkach niskooprocentowaną pożyczkę. Od stycznia program obejmie obszar całej Polski. Minister Kosiniak-Kamysz dodał też, że to właśnie podczas kończenia edukacji powinno zaczynać się myślenie o karierze zawodowej i zakładaniu własnego biznesu.

Zobacz również: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Celem programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy, jako elementów rozwoju rynku pracy, przeciwdziałania bezrobociu i promowania zatrudnienia. Pożyczki będą udzielane na podjęcie działalności gospodarczej przez poszukujących pracy absolwentów uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studentów ostatniego roku studiów wyższych.

Realizacja Programu przewidziana jest w dwóch etapach. Pula środków przeznaczona na realizację pierwszego etapu to 20,5 mln zł, co pozwoli na udzielenie ok. 350 pożyczek. W ramach pilotażu w proces oceny wniosków zostanie włączone środowisko akademickie.

Polecamy również serwis: Biznes

- Resort pracy włącza zielone światło dla innowacyjnych, trudnych projektów - stwierdził wiceminister Jacek Męcina. - Każdego roku 480 tys. młodych ludzi kończy uczelnie i wchodzi na rynek pracy. Dla nich są przeznaczone właśnie takie prewencyjne instrumenty, by nie trafiali po studiach do urzędów pracy i nie powiększali szeregów bezrobotnych.

Program oferuje także dodatkowe wsparcie w postaci możliwości uzyskania uzupełniającej pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej, w tym bezrobotnej skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy, już po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych pożyczki na rozpoczęcie działalności. Wartość takiej pożyczki będzie wynosić do 20 tys. złotych, a po spełnieniu warunku utrzymania stanowiska utworzonego dla osoby bezrobotnej skierowanej przez PUP przez rok – pożyczkobiorca może wnioskować o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału pożyczki uzupełniającej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK