| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" w 2014 r.

Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" startuje już w listopadzie 2013 r. Studenci ostatniego roku studiów i absolwenci z województw małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego będą mogli zaciągać niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej.Rok 2014 będzie rokiem młodych na rynku pracy.

Bank Gospodarstwa Krajowego, działając na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podpisał dzisiaj umowy z pośrednikami finansowymi, którzy będą udzielać pożyczek w ramach Programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Są to: Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Szacuje się, że w tych trzech województwach bez pracy jest 100 tys. osób do 24 roku życia.

- Rok 2014 będzie rokiem ludzi młodych na rynku pracy - powiedział podczas uroczystości podpisania umów minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Oprócz zmian w ustawie o promocji zatrudnienia, pożyczek na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej udzielanych przez urzędy pracy, oprócz programu „Twoja kariera - twój wybór” dochodzi nowy, ważny instrument. Dzięki Programowi "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" studenci ostatnich lat i absolwenci wyższych uczelni będą mogli otrzymać na korzystnych warunkach niskooprocentowaną pożyczkę. Od stycznia program obejmie obszar całej Polski. Minister Kosiniak-Kamysz dodał też, że to właśnie podczas kończenia edukacji powinno zaczynać się myślenie o karierze zawodowej i zakładaniu własnego biznesu.

Zobacz również: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Celem programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" jest rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy, jako elementów rozwoju rynku pracy, przeciwdziałania bezrobociu i promowania zatrudnienia. Pożyczki będą udzielane na podjęcie działalności gospodarczej przez poszukujących pracy absolwentów uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studentów ostatniego roku studiów wyższych.

Realizacja Programu przewidziana jest w dwóch etapach. Pula środków przeznaczona na realizację pierwszego etapu to 20,5 mln zł, co pozwoli na udzielenie ok. 350 pożyczek. W ramach pilotażu w proces oceny wniosków zostanie włączone środowisko akademickie.

Polecamy również serwis: Biznes

- Resort pracy włącza zielone światło dla innowacyjnych, trudnych projektów - stwierdził wiceminister Jacek Męcina. - Każdego roku 480 tys. młodych ludzi kończy uczelnie i wchodzi na rynek pracy. Dla nich są przeznaczone właśnie takie prewencyjne instrumenty, by nie trafiali po studiach do urzędów pracy i nie powiększali szeregów bezrobotnych.

Program oferuje także dodatkowe wsparcie w postaci możliwości uzyskania uzupełniającej pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej, w tym bezrobotnej skierowanej przez Powiatowy Urząd Pracy, już po trzech miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych pożyczki na rozpoczęcie działalności. Wartość takiej pożyczki będzie wynosić do 20 tys. złotych, a po spełnieniu warunku utrzymania stanowiska utworzonego dla osoby bezrobotnej skierowanej przez PUP przez rok – pożyczkobiorca może wnioskować o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału pożyczki uzupełniającej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »