| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata

Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata

Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata trwa. Wynagrodzenie w tych krajach pozwala na przetrwanie, ale nie na godne życie. Pracownicy w fabrykach ubrań w krajach trzeciego świata potrzebują godnych płac. O ich prawa walczy organizacja Clean Clothes.

Jedna z organizatorek akcji „Godna płaca, prawo człowieka” Joanna Szabuńko wyjaśnia, że pracownicy fabryk odzieżowych w krajach trzeciego świata potrzebują wsparcia w walce o swoje prawa. Według rozmówczyni IAR szacunki wskazują, że minimalna płaca, którą otrzymują najczęściej pracownicy fabryk pokrywa średnio 30 procent potrzeb, które wystarczyłyby na jedzenie, mieszkanie, edukację dzieci i opiekę zdrowotną.

Zobacz również serwis: Ochrona wynagrodzenia

Organizacja, jak informuje jej koordynatorka Maria Huma, prowadzi działania między innymi w Bangladeszu, na Srilance, w Indiach, Chinach czy w Kambodży. Tam wśród pracowników i producentów prowadzone są szkolenia z zakresu prawa pracy i bezpieczeństwa na miejscu pracy. Akcja odbywa się w 15 krajach Europy w tym w Polsce. Według szacunków organizacji Clean Clothes około 15 mln osób pracuje w przemyśle odzieżowym w Azji. Z ceny sklepowej ubrania do pracowników trafia zwykle około 1 do 2 procent.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Organizatorzy planowali na jutro happeningi przed sklepami sieci LPP. Firma na początku tygodnia zdecydowała się przystąpić do porozumienia o bezpieczeństwie w bangladeskich fabrykach. 24 października mija pół roku od zawalenia się fabryki odzieżowej w Bangladeszu. W katastrofie tej zginęło ponad 1 tysiąc osób.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »