| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata

Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata

Walka o godną płacę w krajach trzeciego świata trwa. Wynagrodzenie w tych krajach pozwala na przetrwanie, ale nie na godne życie. Pracownicy w fabrykach ubrań w krajach trzeciego świata potrzebują godnych płac. O ich prawa walczy organizacja Clean Clothes.

Jedna z organizatorek akcji „Godna płaca, prawo człowieka” Joanna Szabuńko wyjaśnia, że pracownicy fabryk odzieżowych w krajach trzeciego świata potrzebują wsparcia w walce o swoje prawa. Według rozmówczyni IAR szacunki wskazują, że minimalna płaca, którą otrzymują najczęściej pracownicy fabryk pokrywa średnio 30 procent potrzeb, które wystarczyłyby na jedzenie, mieszkanie, edukację dzieci i opiekę zdrowotną.

Zobacz również serwis: Ochrona wynagrodzenia

Organizacja, jak informuje jej koordynatorka Maria Huma, prowadzi działania między innymi w Bangladeszu, na Srilance, w Indiach, Chinach czy w Kambodży. Tam wśród pracowników i producentów prowadzone są szkolenia z zakresu prawa pracy i bezpieczeństwa na miejscu pracy. Akcja odbywa się w 15 krajach Europy w tym w Polsce. Według szacunków organizacji Clean Clothes około 15 mln osób pracuje w przemyśle odzieżowym w Azji. Z ceny sklepowej ubrania do pracowników trafia zwykle około 1 do 2 procent.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Organizatorzy planowali na jutro happeningi przed sklepami sieci LPP. Firma na początku tygodnia zdecydowała się przystąpić do porozumienia o bezpieczeństwie w bangladeskich fabrykach. 24 października mija pół roku od zawalenia się fabryki odzieżowej w Bangladeszu. W katastrofie tej zginęło ponad 1 tysiąc osób.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK