| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Poprawki do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Poprawki do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Poprawki do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych były przedmiotem pracy Sejmu. Mają na celu dostosowanie sytuacji armii do obecnej rzeczywistości.

Sejm zajął się także senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Celem nowych przepisów jest dostosowanie sytuacji armii do obecnej rzeczywistości. Zmiany mają służyć stabilizacji służby wojskowej i przyczynić się do zatrzymania żołnierzy w tej służbie.

Nowelizacja wprowadza m.in. zmiany w zakresie powoływania do zawodowej służby wojskowej, przebiegu tej służby, uprawnień i obowiązków służbowych żołnierzy zawodowych oraz ich uposażeń. Zakłada np. zaszeregowanie stanowisk służbowych oficerów młodszych i szeregowych do dwóch stopni wojskowych, a podoficerów do trzech. Oficerowie młodsi po trzech latach służby będą mogli być zaszeregowani do wyższego stopnia wojskowego i wyższej grupy uposażenia. Zmiana zaszeregowania stanowiska ma być podstawą do mianowania na wyższy stopień bez zmiany stanowiska służbowego. Podoficerów zaliczono do trzech stopni etatowych: podoficerów młodszych, podoficerów i podoficerów starszych. 

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Nowelizacja umożliwia wyznaczenie na niższe stanowiska służbowe żołnierzy zawodowych, za ich zgodą. Będzie to możliwe w razie likwidacji lub zmiany dotychczas zajmowanych stanowisk. Ponadto ustawa znosi kadencyjność u podoficerów. Będzie ona dotyczyć jedynie oficerów służby stałej. 

WAŻNE

Nowelizacja zakłada także m.in. objęcie żołnierzy zawodowych urlopem ojcowskim.

3 października 2013 r. Senat wprowadził dwie poprawki do ustawy. Pierwsza z nich przyznaje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy żołnierzom zwolnionym ze służby przed wejściem w życie nowelizacji. Zdaniem senatorów nie jest słuszne pozbawianie tych pieniędzy żołnierzy, którzy np. przebywając przez dłuższy okres na misjach zagranicznych nie mieli możliwości wykorzystania urlopu ani wypłaty ekwiwalentu za ten czas. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Senat zaproponował ponadto, że byli żołnierze, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w związku ze służbą poza granicami państwa, będą mogli do 31 grudnia 2014 r. wystąpić do MON z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Obowiązujące przepisy przewidujące możliwość orzekania kategorii Z/O – zdolny do służby wojskowej z ograniczeniami, nie dotyczą byłych żołnierzy.

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej rozpatrzyła senackie poprawki 9 października i proponuje ich przyjęcie. Sprawozdanie przedstawił poseł Andrzej Bętkowski. Posłowie przystąpią do głosowania nad uchwałą Senatu w piątkowym bloku głosowań.

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK