| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie był przedmiotem pierwszego czytania w Sejmie. Celem nowelizacji jest usprawnienie procedury tworzenia i prowadzenia rejestru organizacji pożytku publicznego.

Cel nowelizacji

Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Proponowana nowelizacja ma m.in. usprawnić procedurę tworzenia i prowadzenia rejestru organizacji pożytku publicznego (OPP). 

Bieżąca aktualizacja wykazu organizacji

Projekt zakłada bieżące aktualizowanie wykazu OPP uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z PIT. Obecnie taki wykaz jest tworzony na 15 grudnia danego roku i jeśli jakiś podmiot utraci status organizacji pożytku publicznego po tej dacie, nie zostanie od razu usunięty z wykazu. W rezultacie podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku organizacji, która nie ma już prawa do takiego odpisu. Nowe rozwiązanie ma więc zapobiec przekazywaniu pieniędzy podatników podmiotom do tego nieuprawnionym.

Zobacz również: Świadczenia dla wolontariuszy

Wydłużenie terminu zgłaszania numeru rachunku bankowego

Rząd proponuje też wydłużenie z 31 stycznia do 30 czerwca terminu zgłaszania przez OPP numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku PIT. Zdaniem wnioskodawcy, wydłużenie terminu będzie korzystne dla tych organizacji, które nie mogły zdążyć ze zgłoszeniem numeru rachunku do Urzędu Skarbowego w obecnie obowiązującym terminie, przez co traciły możliwość otrzymania części z 1 proc. wpływów z PIT

Droga projektu

Projekt został przyjęty przez rząd 13 sierpnia 2013 r., a 9 września 2013 r. wpłynął on do Sejmu. 18 września 2013 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Uzasadnienie przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Jarosław Duda. Po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu Marszałek Sejmu proponuje skierowanie projektu do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Finansów Publicznych. W dyskusji zgłoszono wniosek o skierowanie projektu wyłącznie do pierwszej z nich. Do głosowania nad tym wnioskiem posłowie przystąpią w piątkowym bloku głosowań. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK