| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej były przedmiotem drugiego czytania podczas pierwszego dnia 51. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja ma na celu m.in. zwiększenie gwarancji wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

W porządku obrad pierwszego dnia 51. posiedzenia Sejmu było także drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Celem projektu jest zwiększenie gwarancji wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej z zachowaniem ich kompleksowości oraz umożliwienie przedłużania okresu obowiązywania wygasających umów o udzielanie tych świadczeń, w przypadku ewentualnej niemożności ich dalszego udzielania.

Zaproponowano zdefiniowanie w ustawie pojęć: ciągłość udzielanych świadczeń, kompleksowość udzielanych świadczeń i poradnia przyszpitalna, co ma umożliwić doprecyzowanie rodzaju usług medycznych, które NFZ powinien udostępnić świadczeniobiorcom w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu doprecyzowane zostaną również wymagania konkursowe przedstawiane świadczeniodawcom. Doprecyzowano również, że ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne mogą być udzielane także w poradniach przyszpitalnych. 

Zobacz również: Umowa zlecenia a ubezpieczenie zdrowotne

Projekt przewiduje też usprawnienie postępowania odwoławczego od rozstrzygnięć komisji konkursowych w postępowaniach o zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczeniodawca, którego ofertę odrzucono, będzie wnioskował o ponowne rozpatrzenie sprawy przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, a potem będzie mógł złożyć skargę w jednym z 16 wojewódzkich sądów administracyjnych. Ponadto, projekt skraca z 30 do 14 dni czas potrzebny na ponowne rozpatrzenie sprawy.

W myśl projektu na stałe zostanie wprowadzony instrument, który pozwoli wydłużyć lub zmienić obowiązującą umowę w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko niezabezpieczenia lub brak jest zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Za zgodą prezesa NFZ, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, będzie można przedłużyć umowę, także zmienioną. Sprawozdanie Komisji Zdrowia przedstawił poseł Jarosław Katulski. W związku ze zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami, Izba ponownie skierowała projekt do prac w komisji.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK