| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polki zdolniejsze od Polaków

Polki zdolniejsze od Polaków

Polki są zdolniejsze od Polaków. To ewenement na skalę światową. Kobiety lepiej radzą sobie z czytaniem ze zrozumieniem, a w rozumowaniu matematycznym nie ustępują mężczyznom.

Większość kobiet pewnie to nie zdziwi, statystycy zwrócili jednak na to uwagę. Kobiety w Polsce lepiej od mężczyzn radzą sobie z rozumieniem przeczytanego tekstu. Na świecie wyniki są raczej porównywalne. Tymczasem obie płcie w Polsce mają takie same wyniki w rozumowaniu matematycznym, a w innych krajach mężczyźni są wyraźnie lepsi.

Takie dane pochodzą z Międzynarodowego Badania Kompetencji Dorosłych. Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Badań Edukacyjnych uważa, że takie wyniki to efekt edukacyjnych aspiracji młodych Polek. W Polsce to jednak kobiety częściej decydują się na studia czy na karierę naukową. Badanie pokazuje, że im wyższe wykształcenie, tym większe kompetencje.
Badanie potwierdziło też powszechnie znany trend, że w przypadku takich samych kompetencji, mężczyzna częściej będzie mieć wyższe wynagrodzenie od kobiety. Agnieszka Chłoń-Domińczak powiedziała, że jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Wynika to też z tego, że kobiety częściej pracują w sektorach gorzej wynagradzanych. Chodzi tu na przykład o służbę zdrowia czy edukację.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Międzynarodowe Badanie Kompetencji Dorosłych wykazało też, że kobiety mają trochę mniejsze umiejętności jeśli chodzi o obsługę komputera. Chodzi w szczególności o zaawansowaną wiedzę informatyczną.

Badanie PIAAC zostało przeprowadzone w 2011 roku w 24 krajach OECD. Wzięło w nim udział 166 tysięcy ludzi. Polska znalazła się na osiemnastym miejscu jeżeli chodzi o rozumowanie matematyczne i dziewiętnastym w rozumieniu tekstu. Wyniki Polaków były poniżej średniej krajów OECD.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »