| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polki zdolniejsze od Polaków

Polki zdolniejsze od Polaków

Polki są zdolniejsze od Polaków. To ewenement na skalę światową. Kobiety lepiej radzą sobie z czytaniem ze zrozumieniem, a w rozumowaniu matematycznym nie ustępują mężczyznom.

Większość kobiet pewnie to nie zdziwi, statystycy zwrócili jednak na to uwagę. Kobiety w Polsce lepiej od mężczyzn radzą sobie z rozumieniem przeczytanego tekstu. Na świecie wyniki są raczej porównywalne. Tymczasem obie płcie w Polsce mają takie same wyniki w rozumowaniu matematycznym, a w innych krajach mężczyźni są wyraźnie lepsi.

Takie dane pochodzą z Międzynarodowego Badania Kompetencji Dorosłych. Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Badań Edukacyjnych uważa, że takie wyniki to efekt edukacyjnych aspiracji młodych Polek. W Polsce to jednak kobiety częściej decydują się na studia czy na karierę naukową. Badanie pokazuje, że im wyższe wykształcenie, tym większe kompetencje.
Badanie potwierdziło też powszechnie znany trend, że w przypadku takich samych kompetencji, mężczyzna częściej będzie mieć wyższe wynagrodzenie od kobiety. Agnieszka Chłoń-Domińczak powiedziała, że jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Wynika to też z tego, że kobiety częściej pracują w sektorach gorzej wynagradzanych. Chodzi tu na przykład o służbę zdrowia czy edukację.

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Międzynarodowe Badanie Kompetencji Dorosłych wykazało też, że kobiety mają trochę mniejsze umiejętności jeśli chodzi o obsługę komputera. Chodzi w szczególności o zaawansowaną wiedzę informatyczną.

Badanie PIAAC zostało przeprowadzone w 2011 roku w 24 krajach OECD. Wzięło w nim udział 166 tysięcy ludzi. Polska znalazła się na osiemnastym miejscu jeżeli chodzi o rozumowanie matematyczne i dziewiętnastym w rozumieniu tekstu. Wyniki Polaków były poniżej średniej krajów OECD.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK