| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Weszły w życie zmiany w emeryturach i rentach z FUS

Weszły w życie zmiany w emeryturach i rentach z FUS

Weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach o rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmianie ulegnie między innymi sposób wyliczania kapitału początkowego osób, które nie przepracowały całego roku kalendarzowego.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza korzystniejsze zasady wyliczania tzw. kapitału początkowego przez ZUS osobom, które do jego ustalenia wskazały m.in. rok kalendarzowy przepracowany przez nie tylko w części. Kapitał początkowy to składki zgromadzone przez ubezpieczonego przed reformą emerytalną z 1999 r.

Nowelizacja obejmuje wszystkie osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie przepracowały całego roku kalendarzowego, ponieważ np. korzystały z urlopu wychowawczego, były bezrobotne lub służyły w wojsku. W myśl nowych przepisów przy ustalaniu kapitału początkowego osoby te będą miały uwzględniany stosunek swoich zarobków za faktycznie przepracowane miesiące do przeciętnego krajowego wynagrodzenia za ten czas, a nie za cały rok, jak to było do tej pory.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Zgodnie z ustawą osoby, która mają już ustalony kapitał początkowy, mogą złożyć wniosek do ZUS o jego przeliczenie zgodnie z nowymi zasadami. Pozostałym osobom ZUS przeliczy ich kapitał według nowych zasad, o ile będzie to dla nich korzystniejsze.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 21 czerwca 2013 r., a prezydent podpisał ją 5 sierpnia 2013 r.

Nowelizacja weszła w życie 1 października 2013 r.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK