| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Weszły w życie zmiany w emeryturach i rentach z FUS

Weszły w życie zmiany w emeryturach i rentach z FUS

Weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach o rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmianie ulegnie między innymi sposób wyliczania kapitału początkowego osób, które nie przepracowały całego roku kalendarzowego.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza korzystniejsze zasady wyliczania tzw. kapitału początkowego przez ZUS osobom, które do jego ustalenia wskazały m.in. rok kalendarzowy przepracowany przez nie tylko w części. Kapitał początkowy to składki zgromadzone przez ubezpieczonego przed reformą emerytalną z 1999 r.

Nowelizacja obejmuje wszystkie osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie przepracowały całego roku kalendarzowego, ponieważ np. korzystały z urlopu wychowawczego, były bezrobotne lub służyły w wojsku. W myśl nowych przepisów przy ustalaniu kapitału początkowego osoby te będą miały uwzględniany stosunek swoich zarobków za faktycznie przepracowane miesiące do przeciętnego krajowego wynagrodzenia za ten czas, a nie za cały rok, jak to było do tej pory.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Zgodnie z ustawą osoby, która mają już ustalony kapitał początkowy, mogą złożyć wniosek do ZUS o jego przeliczenie zgodnie z nowymi zasadami. Pozostałym osobom ZUS przeliczy ich kapitał według nowych zasad, o ile będzie to dla nich korzystniejsze.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 21 czerwca 2013 r., a prezydent podpisał ją 5 sierpnia 2013 r.

Nowelizacja weszła w życie 1 października 2013 r.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »