REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni Ubezpieczonego w ZUS

REKLAMA

Dni Ubezpieczonego w ZUS odbędą się w dniach 7-11 października 2013 r. To specjalnie adresowane do ubezpieczonych porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? - to najlepsza okazja, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Zapraszamy na "Dni Ubezpieczonego" - warto, byś wiedział więcej o ubezpieczeniach społecznych.

Autopromocja

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa Klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach często skutkuje zaniedbaniami, które po latach mogą okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, czy i jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nich odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia składek emerytalnych i nie wie na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą od naszych zachowań, te zaś zależą od naszej wiedzy. Dlatego jest ona tak ważna już dziś. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance podczas wizyty u lekarza.

Polecamy również serwis: Ubezpieczenia

- Ideą ''Dni Ubezpieczonego" jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. W związku z tym, do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci z poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają więc pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach wiedzy będą mogły zasięgnąć również osoby przebywające na urlopie wychowawczym - mówi Ewa Kosowska, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS. Na wszystkie te tematy kompletne informacje można będzie znaleźć także w specjalnych ulotkach, przygotowanych z myślą o odwiedzających Dni Ubezpieczonego. Ponadto, dla tych, którzy zostaną w domach, pod numerem telefonu 22 667 13 13 codziennie dyżurował będzie specjalista z Centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie pytania. Harmonogram dyżurów eksperckich zamieszczamy poniżej.

Podczas "Dni Ubezpieczonego" będzie można dowiedzieć się również więcej o ułatwieniach w kontakcie ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych. To dobry moment na zarejestrowanie swojego profilu na PUE. Warto więc odwiedzić placówkę ZUS podczas Dni Ubezpieczonego, bo zawsze warto wiedzieć więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dni Ubezpieczonego w ZUS: dyżury telefoniczne ekspertów Centrali ZUS

Zadzwoń: warto wiedzieć więcej

Codziennie od godz. 10.00 do 13.00, pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

Tematyka dyżurów:

7 października 2013 r. - Pracujesz na etat, umowę-zlecenie?
Dowiedz się, jakie masz prawa i obowiązki.
8 października 2013 r. - Jesteś nianią? Jesteś osobą sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński?
Poznaj zasady ubezpieczeń.
9 października 2013 r. - Pracujesz za granicą?
Dowiedz się, w jaki sposób podlegasz ubezpieczeniom społecznym.
10 października 2013 r. - Twoje konto i subkonto w ZUS
Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.
11 października 2013 r. - Pracujesz na etat, ale chcesz równocześnie prowadzić biznes?
Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.

... oraz każdego dnia: jak zalogować się i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS - pue.zus.pl

Źródło: ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

    Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    REKLAMA

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    Pozorna umowa o pracę a ZUS

    Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

    REKLAMA