| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w urlopach wychowawczych 2014

Zmiany w urlopach wychowawczych 2014

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie z dniem 1 października 2013 r. Nowa regulacja gwarantuje 1 miesiąc urlopu każdemu z rodziców. Nie można się go zrzec na rzecz drugiego rodzica. Co jeszcze powinni wiedzieć rodzice, którzy skorzystają z urlopu w 2014 roku?

Zmiany w urlopie wychowawczym. Określenie wymiaru urlopu uległo zmianie z "3 lat" na "36 miesięcy". Jeden z 36 miesięcy od dziś (wtorek, 1 października 2013 r.) przysługuje także drugiemu rodzicowi. Jeżeli ten go nie wykorzysta, świadczenie będzie krótsze o miesiąc, czyli będzie wynosiło maksymalnie 35 miesięcy.

Zobacz również: Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Wcześniej taki urlop był wykorzystywany przez jednego z rodziców. Zmiany w prawie wymusiła na nas Unia Europejska. Zobowiązała kraje członkowskie do przypisania części urlopu wychowawczego każdemu z rodziców. Gdyby jedno z nich nie chciało wykorzystać przysługującego mu wolnego, wówczas urlop skróci się do 35 miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jedno z rodziców nie żyje, bądź zostało pozbawione władzy rodzicielskiej. Urlop przysługuje rodzicom zatrudnionym przynajmniej od pół roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Urlop wychowawczy, który do tej pory można było wykorzystać w czterech od dziś będzie można wykorzystać w pięciu częściach.

reklama

Źródło:

IAR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »