| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w urlopach wychowawczych 2014

Zmiany w urlopach wychowawczych 2014

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie z dniem 1 października 2013 r. Nowa regulacja gwarantuje 1 miesiąc urlopu każdemu z rodziców. Nie można się go zrzec na rzecz drugiego rodzica. Co jeszcze powinni wiedzieć rodzice, którzy skorzystają z urlopu w 2014 roku?

Zmiany w urlopie wychowawczym. Określenie wymiaru urlopu uległo zmianie z "3 lat" na "36 miesięcy". Jeden z 36 miesięcy od dziś (wtorek, 1 października 2013 r.) przysługuje także drugiemu rodzicowi. Jeżeli ten go nie wykorzysta, świadczenie będzie krótsze o miesiąc, czyli będzie wynosiło maksymalnie 35 miesięcy.

Zobacz również: Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Wcześniej taki urlop był wykorzystywany przez jednego z rodziców. Zmiany w prawie wymusiła na nas Unia Europejska. Zobowiązała kraje członkowskie do przypisania części urlopu wychowawczego każdemu z rodziców. Gdyby jedno z nich nie chciało wykorzystać przysługującego mu wolnego, wówczas urlop skróci się do 35 miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jedno z rodziców nie żyje, bądź zostało pozbawione władzy rodzicielskiej. Urlop przysługuje rodzicom zatrudnionym przynajmniej od pół roku.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Urlop wychowawczy, który do tej pory można było wykorzystać w czterech od dziś będzie można wykorzystać w pięciu częściach.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »