| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kary za utrudnianie utworzenia związków zawodowych

Kary za utrudnianie utworzenia związków zawodowych

Konfederacja Lewiatan postuluje, aby w nowelizacji ustawy o związkach zawodowych oraz organizacjach pracodawców sprecyzować, za jakie czyny może być ukarana osoba, która utrudnia utworzenie lub funkcjonowanie związków zawodowych w przedsiębiorstwie. zdaniem konfederacji Lewiatan, aktualna ochrona związków zawodowych jest niewystarczająca.

Precyzując, chodzi o uszczegółowienie przepisów w zakresie odpowiedzialności karnej osób, które w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją przeszkadzają w tworzeniu lub wykonywaniu działalności związkowej.

- Naszym zdaniem nieprecyzyjne jest określenie „przeszkadza w utworzeniu", co niejednokrotnie było przedmiotem dyskusji i różnych stanowisk. Dlatego warto przy okazji tej nowelizacji poprawić jego brzmienie. Konieczne jest też doprecyzowanie sformułowania: „utrudnia wykonywanie działalności związkowej". Nie kwestionujemy zapisu o odpowiedzialności karnej za utrudnianie tworzenia związków zawodowych w firmach, lecz zwracamy uwagę na sposób sformułowania przepisów karnych, które są zbyt ogólne. Ustawa powinna precyzyjnie określać, jakie czyny podlegają karze. Wskazanie, że chodzi o „działalność związkową prowadzoną zgodnie z przepisami prawa" w naszej ocenie jest niewystarczające - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK