| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dlaczego warto zatrudniać pracowników po 50 roku życia?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników po 50 roku życia?

Od dłuższego czasu problem bezrobocia wśród osób w wieku przedemerytalnym jest istotnym problemem. Funkcjonują programy, które mają zachęcać pracodawców do zatrudniania osób w wieku powyżej 50 roku życia. Jakie korzyści płyną z zatrudniania pracowników po 50 roku życia?

Przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 17 października 2008 Program Solidarność Pokoleń - Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+ - jest pakietem działań rządowych zmierzających do zwiększenia zatrudnienia osób powyżej 50-tego roku życia w Polsce.

Program ten ma na celu:

  • tworzenie zachęty dla pracodawców do zatrudniania i utrzymywania w zatrudnieniu osób w wieku 50 +, oraz
  • umożliwić pięćdziesieciolatkom poprawę kwalifikacji, umiejętności i efektywności pracy, dzięki czemu dłużej będą mogli zachować posiadanie stanowiska pracy i zdolność do konkurowania na rynku pracy.

Zobacz także: Program dobrowolnych odejść

W związku z powyższym zaproponowano rozwiązania prawne realizujące "Program 50+". Wprowadza je Ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 19 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r., Nr 6, poz. 33). Ustawa ta:

  • zwiększa środki na programy rynku pracy (w tym szkolenia) finansowane z Funduszu Pracy dla osób, które przekroczyły 45. rok życia bez względu na ich status na rynku pracy. Pracodawca może liczyć na refundację wynoszącą do 80 proc. poniesionych kosztów. Maksymalne ograniczenie na jedną osobę stanowi kwota 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy. W stosunku do pozostałych pracowników można liczyć na współfinansowanie ich szkoleń ze środków Funduszu Pracy w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy;
  • znosi obowiązek płacenia przez pracodawców składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby, które osiągnęły wiek o pięć lat niższy od ustawowego wieku emerytalnego (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna);
  • skraca okres, w którym pracodawcy wypłacają wynagrodzenie za czas choroby pracownika. Za pracowników w wieku powyżej 50 lat firmy będą opłacać pierwsze 14 dni ich niezdolności do pracy w roku. Od 15 dnia będzie im przysługiwał zasiłek chorobowy z ZUS. Obecnie wszystkim pracownikom za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku wynagrodzenie opłaca pracodawca (oprócz wypadków przy pracy i chorób zawodowych).

Ustawa z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. nr 225, poz. 1463) zmieniła brzmienie art. 11 ustawy zasiłkowej dodając ust. 1b. Zgodnie z tym przepisem miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosić będzie 80% podstawy wymiaru zasiłku – od 01 stycznia 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK