| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zakaz stosowania weksli wynika już z kodeksu pracy

Zakaz stosowania weksli wynika już z kodeksu pracy

Głośno w ostatnim czasie jest o chęci zapisania w Kodeksie pracy zakazu stosowania weksli. Eksperci Pracodawców RP zwracają jednak uwagę na fakt, że taki zakaz już jest. – Wynika on z art. 300 k.p. i, co więcej, został potwierdzony przez wyrok Sądu Najwyższego – przypominają eksperci.

– Nie można stosować zobowiązań wekslowych wobec pracowników. Takie działanie jest uznawane za niezgodne z prawem, a sam weksel za nieważny – mówią kategorycznie eksperci Organizacji. To stanowisko podziela zresztą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem przedstawicieli resortu obecna regulacja jest wystarczająca i dlatego nie ma potrzeby zmiany Kodeksu pracy.

W wyroku z 26 stycznia 2011 r. Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że: „przepisy i zasady prawa pracy, w szczególności zawarte w dziale V Kodeksu pracy, sprzeciwiają się i wykluczają dopuszczenie weksli gwarancyjnych jako środka dodatkowego zabezpieczenia roszczeń pracodawcy o naprawienie potencjalnych szkód wyrządzonych przez pracownika w mieniu pracodawcy”. Dlatego weksle te są nieważne z mocy samego prawa.

Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że zakaz stosowania weksli wynika z art. 300 k.p., zgodnie z którym w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. – Posługiwanie się wekslem jest sprzeczne z funkcją ochronną prawa pracy, w tym z art. 18 k.p. – podkreślają eksperci Pracodawców RP. Przeciwko stosowaniu tej formy zabezpieczenia roszczeń pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika przemawia również wyraźne uregulowanie w Kodeksie pracy kwestii odpowiedzialności materialnej. – Wątpliwości wzbudza także poselski pomysł wpisania zakazu stosowania zobowiązań wekslowych do podstawowych zasad prawa pracy, które pełnią funkcję kierunkowych wytycznych w tej dziedzinie – mówią eksperci Organizacji.

– Zdarzające się przypadki stosowania weksli wobec pracowników są karkołomną próbą zabezpieczenia swojego majątku przez pracodawcę – podkreślają Pracodawcy RP. Trudno się temu dziwić, bowiem – jak wynika z raportu przygotowanego przez Pracodawców RP oraz Euler Hermes z 2012 r. – aż 78% firm w Polsce jest okradanych i oszukiwanych przez pracowników. W samym handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tego tytułu wyniosły ponad 1,7 mld zł. Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy pod tym względem wstydliwe trzecie miejsce w Europie. – Z uwagi na skalę zjawiska konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które je ograniczą. Mamy nadzieję, że posłowie dostrzegą również ten problem i zamiast skupiać działania legislacyjne jedynie na skutkach, spróbują także wyeliminować ich przyczynę – kończą eksperci Organizacji.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Źródło:

Własne

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »