| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pracodawcy RP: Reforma OFE nie rozwiąże poblemów systemu emerytalnego

Pracodawcy RP: Reforma OFE nie rozwiąże poblemów systemu emerytalnego

Pracodawcy RP nie popierają proponowanych przez rząd zmian w OFE. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, zmiany w OFE nie rozwiązują problemów systemu emerytalnego.

– Ogłoszone przez rząd plany dotyczące modyfikacji systemu OFE oznaczają jedynie okresową ulgę dla finansów państwa, jednak nie rozwiązują trwale problemów systemu emerytalnego – komentuje ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Zdaniem Jacka Brzozowskiego w sytuacji, gdy dotacja budżetowa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2012 roku osiągnęła prawie 40 mld zł, nawet przekierowanie do ZUS znacznej części składek płynących dotychczas na konta OFE nie zlikwiduje nierównowagi w systemie. Co więcej – w związku z pogarszającym się wskaźnikiem obciążenia demograficznego, nierównowaga ta będzie narastać. – Proponowane przez rząd zmiany przyniosą więc chwilowy oddech dla budżetu i FUS, jednak poprzez zwiększenie przyszłych zobowiązań emerytalnych państwa zaowocują jeszcze trudniejszą sytuacją w dalszym okresie – podkreśla Brzozowski.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP kolejne niebezpieczeństwo niesie ze sobą fakt, że przeniesienie posiadanych przez OFE obligacji skarbowych do ZUS i związany z tym spadek wysokości długu publicznego odsuwają w czasie konsekwencje związane z przekroczeniem tzw. progów ostrożnościowych. – Stwarza to oczywistą pokusę dalszego zadłużania się państwa aż do ponownego osiągnięcia progów, zamiast dokonania systemowej reformy finansów publicznych – dodaje Brzozowski.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK