| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pracodawcy RP: Reforma OFE nie rozwiąże poblemów systemu emerytalnego

Pracodawcy RP: Reforma OFE nie rozwiąże poblemów systemu emerytalnego

Pracodawcy RP nie popierają proponowanych przez rząd zmian w OFE. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, zmiany w OFE nie rozwiązują problemów systemu emerytalnego.

– Ogłoszone przez rząd plany dotyczące modyfikacji systemu OFE oznaczają jedynie okresową ulgę dla finansów państwa, jednak nie rozwiązują trwale problemów systemu emerytalnego – komentuje ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Zdaniem Jacka Brzozowskiego w sytuacji, gdy dotacja budżetowa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2012 roku osiągnęła prawie 40 mld zł, nawet przekierowanie do ZUS znacznej części składek płynących dotychczas na konta OFE nie zlikwiduje nierównowagi w systemie. Co więcej – w związku z pogarszającym się wskaźnikiem obciążenia demograficznego, nierównowaga ta będzie narastać. – Proponowane przez rząd zmiany przyniosą więc chwilowy oddech dla budżetu i FUS, jednak poprzez zwiększenie przyszłych zobowiązań emerytalnych państwa zaowocują jeszcze trudniejszą sytuacją w dalszym okresie – podkreśla Brzozowski.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP kolejne niebezpieczeństwo niesie ze sobą fakt, że przeniesienie posiadanych przez OFE obligacji skarbowych do ZUS i związany z tym spadek wysokości długu publicznego odsuwają w czasie konsekwencje związane z przekroczeniem tzw. progów ostrożnościowych. – Stwarza to oczywistą pokusę dalszego zadłużania się państwa aż do ponownego osiągnięcia progów, zamiast dokonania systemowej reformy finansów publicznych – dodaje Brzozowski.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Źródło:

Własne

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »