| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sejm zajął się wydłużeniem czasu pracy sędziów Sądu Najwyższego

Sejm zajął się wydłużeniem czasu pracy sędziów Sądu Najwyższego

Podczas trzeciego dnia posiedzenia plenarnego Sejmu, które miało miejsce 29 sierpnia, posłowie zajęli się między innymi prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który przewiduje między innymi wydłużenie wieku, po osiągnięciu którego sędziowie Sądu Najwyższego będą mogli przejść w stan spoczynku.

Sejm zajął się w pierwszym czytaniu prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt podnosi z 70 do 75 lat wiek, po osiągnięciu którego sędzia SN ma przechodzić obowiązkowo w stan spoczynku. Nowelizacja ma pozwolić wymiarowi sprawiedliwości na dłuższe korzystanie z wiedzy i wieloletniego doświadczenia sędziów.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu sędziowie kończący obecnie 70 lat są w większości w pełni sprawni psychofizycznie oraz intelektualnie i są w stanie nadal efektywnie pełnić swoje funkcje. Wydłużenie okresu aktywności zawodowej sędziów Sądu Najwyższego ma też przynieść znaczne oszczędności w zakresie wydatków publicznych z części budżetu w dyspozycji SN.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Jednocześnie wnioskodawca pozostawia przepisy dotyczące orzekania przez lekarzy ZUS o niezdolności do pełnienia funkcji sędziego. Bez zmian pozostają też przepisy mówiące o tym, że nieuzasadniona odmowa poddania się procedurze orzekania o zdolności do pracy upoważnia do przeniesienia sędziego w stan spoczynku.

Uzasadnienie przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Hubert Łaszkiewicz. W dyskusji zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Izba rozpatrzy go w bloku głosowań.

Polecamy serwis: Czas pracy

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK