| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bezrobocie w lipcu 2013 r.

Bezrobocie w lipcu 2013 r.

Bezrobocie w lipcu 2013 r. jest minimalnie niższe niż w czerwcu tego samego roku. Utrzymuje się jednak nadal na wysokim poziomie.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Jacka Brzozowskiego opublikowana przez GUS stopa bezrobocia w lipcu wynosząca 13,1%, choć jest minimalnie niższa (o 0,1 punku procentowego) w stosunku do czerwca, to jednak nadal utrzymuje się na niebezpiecznie wysokim poziomie. Ekspert Pracodawców RP podkreśla, że poziom bezrobocia latem jest najwyższy od 2006 r. Dla porównania, w 2012 r. stopa bezrobocia w lipcu wynosiła 12,3%. – Dane te wskazują, że pomimo coraz istotniejszych oznak poprawy koniunktury płynących z polskiej gospodarki, sytuacja na rynku pracy jest ciągle niepewna – mówi ekspert organizacji. Dlatego też istotną informacją potwierdzającą fakt wejścia przez polską gospodarkę w stan trwałego ożywienia będą m.in. dopiero jesienne dane o zatrudnieniu.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Analiza danych pokazuje, że tylko w latach, gdy wzrost gospodarczy był wysoki, po okresie letnim, charakteryzującym się spadkiem bez pracy ze względu na czynniki sezonowe, nie następowało znaczące pogorszenie sytuacji w miesiącach jesiennych – przypomina Brzozowski. – Z kolei w niezbyt udanym dla gospodarki roku 2009, w okresie od lipca do grudnia doszło do wzrostu bezrobocia aż o 1,4 punkta procentowego – dodaje ekspert Pracodawców RP. Dlatego też, aby uniknąć takiej sytuacji, należy wprowadzać instrumenty, mogące przyczynić się do utrzymania pozytywnego trendu w gospodarce. – Do takich zaliczamy obowiązującą od 23 sierpnia możliwość stosowania elastycznego czasu pracy. 12-miesięczne okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy to rozwiązania, które sprawdziły się już w okresie obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej. Krytyczne głosy, jakie podnoszą środowiska związkowe wobec tych rozwiązań, świadczą o tym, że nie doceniają one wagi działań na rzecz maksymalizacji zatrudnienia w gospodarce – uważa Jacek Brzozowski.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Pracodawcy RP

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK