| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych. Wydaje się, że przejście pracowników na wcześniejsze emerytury poprawiłoby sytuację ludzi młodych.

W Europie bezrobocie wśród młodych ludzi oscyluje w okolicach 50 procent. W Polsce to około 30 procent. Czy przejście części pracowników na wcześniejsze emerytury może poprawić sytuację młodych?

Zobacz serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Członek zarządu TMS Brokers Marek Wołos zaznacza, że są przypadki, w których młodzi ludzie rzeczywiście zastępują na stanowiskach osoby odchodzące na emeryturę. Dzieje się tak głównie w administracji państwowej i firmach z dużym udziałem skarbu państwa. Tam, zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, wydłużenie wieku emerytalnego może spowodować ograniczenie przyjęć młodych ludzi. Dla części młodych ludzi trudność w znalezieniu zatrudnienia może oznaczać, że będą musieli zająć się własnym biznesem.

W Europie bez pracy jest prawie 6 milionów osób poniżej 25. roku życia. W niektórych państwach ponad połowa młodych chętnych do pracy jest bezrobotna. Bez zatrudnienia jest 65 procent młodych Greków i ponad połowa młodych Hiszpanów. W naszym kraju bez pracy wciąż pozostaje ponad 2 miliony 100 tysięcy osób. Co trzeci bezrobotny nie skończył 30 lat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Opinia przedstawiciela pracodawców

Wcześniejsze odejście na emeryturę zwalnia miejsce dla młodych? Niekoniecznie. Pracodawcy twierdzą, że może być odwrotnie i tłumaczą, że mniej pieniędzy na emerytury oznacza więcej wydatków na inwestycje i nowe miejsca pracy.

Przedstawiciel pracodawców, Jeremi Mordasewicz z Lewiatana wyjaśnia, że młody człowiek nie zastąpi osoby, która właśnie odeszła na emeryturę. Stałoby się tak, gdyby liczba miejsc pracy w gospodarce była stała. Ale tak nie jest, więc pieniądze, które wydaje się na wcześniejsze emerytury, nie mogą być wydane na inwestycje, które ograniczyłyby bezrobocie.

Zobacz również: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Ekspert szacuje, że utworzenie jednego miejsca pracy kosztuje średnio 200 tysięcy złotych. W przemyśle koszt ten jest dużo większy, mniejszy - w usługach. Na emerytury i renty wydamy w tym roku około 190 miliardów złotych, a w postaci składek do budżetu państwa trafi około 110 miliardów złotych. Oznacza to, że z budżetu państwa trzeba dołożyć do tych świadczeń około 80 miliardów złotych. Zdaniem rozmówcy IAR oznacza to, że dłuższa praca przekłada się na mniejsze bezrobocie także wśród młodych ludzi. Rozmówca IAR jako przykład podaje kraje Unii Europejskiej i OECD. Jeremi Mordasewicz podkreśla, że istnieje związek pomiędzy wiekiem przejścia na emeryturę, a bezrobociem wśród młodych ludzi.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK