| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów

Spada liczba cudzoziemców spoza UE pracujących w Polsce. Najbardziej w sektorze budowlanym, gdzie w pierwszej połowie 2013 roku, zapotrzebowanie na pracowników z innych krajów zmalało o prawie 50 proc. Rośnie jednak zapotrzebowanie na specjalistów. Coraz częściej zatrudniani są pracownicy wysoko wykwalifikowani informatycy czy naukowcy.

W pierwszej połowie tego roku Powiatowe Urzędy Pracy odnotowały spadek liczby rejestrowanych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców o 9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. O tyle samo spadła liczba pozwoleń na pracę dla obcokrajowców.

– Widzimy tutaj wyraźny spadek zapotrzebowania na pracowników do branży budowlanej. Prawie 50 proc. w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Korkus z Agencji Zatrudnienia EWL, która przygotowała raport dotyczący zatrudnienia cudzoziemców spoza UE w Polsce. – Jeżeli chodzi o branże transportową, która jest takim papierkiem lakmusowym całej gospodarki, też jest tam prawie 40 proc. spadek.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Nieco lepiej jest w branżach, które w największym stopniu opierają się o sezonowe zatrudnianie pracowników z zagranicy. W przypadku tych pracodawców pod koniec pierwszej połowy tego roku wzrosła liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia. To jednak w dużym stopniu wynika z sezonowego charakteru tych prac. Takie zjawisko obserwowane jest od lat.

– Branża przetwórcza i ogólnie pojęta branża rolno-spożywcza cały czas trzymają poziom zeszłego roku, a więc mimo kryzysu cały czas jest stałe zapotrzebowanie na pracowników takich branż, które są jednym z największych odbiorców pracowników z zagranicy – mówi Korkus.

Zmienia się pochodzenie pracowników zatrudnianych w Polsce – o 13 proc. spadła liczba Ukraińców, a coraz więcej jest obywateli państw azjatyckich – liczba Hindusów wzrosła o 34 proc. Wynika to między innymi z faktu, że Ukraińcy mają coraz lepsze możliwości pracy w zachodnich krajach Unii Europejskiej.

Jak pokazuje raport EWL wyraźnie zmienia się jednak struktura rynku zatrudnienia pracowników zagranicznych. Coraz częściej do pracy przyjmowani się specjaliści, często wysoko wykwalifikowani. Znacznie zwiększyła się liczba oświadczeń o chęci zatrudnienia cudzoziemców składanych przez firmy prowadzące działalność naukowo-techniczną oraz z sektora IT.

Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna - pytania gwarantujące sukces rekrutacji

– Notujemy 80 proc. wzrost pracowników z branży informatycznej. Jeżeli chodzi o pracowników związanych z pracami naukowymi czy nowymi technologiami, rozwojem nowych produktów, tam jest aż ośmiokrotny wzrost zapotrzebowania – wylicza rozmówca Newserii.

Powodzenie mają też zagraniczni pracownicy w firmach finansowych i ubezpieczeniowych – tu zapotrzebowanie na cudzoziemców wzrosło ponad dwukrotnie w pierwszej połowie tego roku w porównaniu do pierwszej połowy 2012 r.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK