| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych

Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych

Konfederacja Lewiatan przychyliła się do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Rady Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego i Komitetu Regionów - Pracując wspólnie na rzecz młodych Europejczyków. Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych. Głównym celem komunikatu jest wezwanie państw członkowskich UE do działania w sprawie bezrobocia osób młodych.

  • tworzenie miejsc pracy: pomaganie firmom w zatrudnianiu osób młodych

Konfederacja Lewiatan negatywnie odnosi się do pomysłu zniesienia wszystkich różnic, w przepisach o ochronie zatrudnienia, między umowami o pracę na czas określony a umową o pracę na czas nieokreślony. Zrównanie sytuacji obu rodzajów umów byłoby sprzeczne z wypracowaną przez lata doktryną prawa pracy, która wskazuje, że umowa o pracę na czas nieokreślony realizuje najpełniej ochronę pracownika przed rozwiązaniem stosunku pracy oraz zapewnia stabilność zatrudnienia dla pracodawcy. Oznacza to, że różnice między tymi dwoma rodzajami umów o pracę powinny być zachowane.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Jednakże w związku z rekomendacjami Komisji, Lewiatan proponuje zniesienie jednej z nich, która pomoże ustabilizować sytuację osób młodych na rynku pracy. Dotyczy to wprowadzenia do przepisów dotyczących umowy o pracę na czas określony okresu wypowiedzenia, zależnego od stażu pracy u danego pracodawcy, liczonego analogicznie jak przy umowach bezterminowych. Takie rozwiązanie pozwala zagwarantować osobom młodym, które pracują na podstawie długookresowej umowy na czas określony, odpowiedni czas na znalezienie innego zatrudnienia (powyżej 3 lat -3 miesięczny okres wypowiedzenia) w razie wypowiedzenia przez pracodawcę stosunku pracy i sprawia, że z dnia na dzień nie stają się bezrobotni.

W Polsce, umowa bezterminowa jest stosowana rzadziej z uwagi na liczne obostrzenia po stronie pracodawców, jak również zobowiązania, których realizacja w aktualnych warunkach gospodarczych może okazać się niepewna. Stąd też, rekomendujemy niewprowadzanie pozostałych zmian w zakresie umów terminowych w obszarze gwarancji zatrudnienia.

Obniżanie kosztów zatrudnienia w pierwszym miejscu pracy poprzez zmniejszenie składek na ubezpieczenia społeczne jest rozwiązaniem niewystarczającym, biorąc pod uwagę bardzo wysokie koszty pozapłacowe umów o pracę oraz związane z nimi gwarancje zatrudnienia. Dlatego, Konfederacja Lewiatan proponuje by zmniejszanie składek na ubezpieczenia społeczne lub ich zniesienie dotyczyło staży, z których często korzystają osoby młode, a które jednocześnie są atrakcyjnym, z perspektywy obu stron, sposobem na zdobywanie pierwszych doświadczeń na rynku pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK