| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych

Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych

Konfederacja Lewiatan przychyliła się do Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Rady Europejskiej, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego i Komitetu Regionów - Pracując wspólnie na rzecz młodych Europejczyków. Wezwanie do działania w sprawie bezrobocia osób młodych. Głównym celem komunikatu jest wezwanie państw członkowskich UE do działania w sprawie bezrobocia osób młodych.

W celu wsparcia regionów i obszarów z największymi trudnościami w walce z bezrobociem osób młodych i nieaktywnością zawodową, z budżetu UE ma zostać przekazane dodatkowe wsparcie w kwocie 6 mld Euro.

Zdefiniowana grupa, która otrzyma wsparcie to osoby w wieku 15-24 lata, niekształcące się, niepracujące ani nieszkolące się. Według Konfederacji Lewiatan, takie ukierunkowanie środków jest niewłaściwe i anachroniczne. Definicja osób młodych na przestrzeni kilkunastu/kilkudziesięciu ostatnich lat została zmodyfikowana z uwagi na znaczne przesunięcie się wieku wejścia na rynek pracy. Jest to konsekwencją wydłużania się okresu edukacji która, jeśli brać pod uwagę 5-letnie studia magisterskie kończy się w wieku 24. lat.

Ponadto, w Polsce istnieje konstytucyjny obowiązek nauki do 18.roku życia. Dlatego z drugiej strony, nie ma konieczności ustalania granicy wiekowej tak nisko.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan rekomenduje zmianę grupy wiekowej osób, które mają otrzymać wsparcie z 15-24 na 18-30, przy zachowaniu pozostałych dotychczasowych wymogów.

  • wspieranie mobilności na unijnym rynku pracy za pomocą EURES

Jednolity rynek pracy daje wiele możliwości zdobycia nie tylko zatrudnienia, ale również praktyk i staży zagranicznych, wysoko cenionych także przez ojczystych pracodawców. Zgodnie z reformą przygotowaną przez Komisję portal EURES ma lepiej reagować ma realia rynków pracy państw Unii, co spowoduje zwiększenie mobilności młodych ludzi, także poprzez zaproponowanie im możliwości łączenia pracy i kształcenia. Celem jest zwiększenie liczby ofert zatrudnienia i poprawy dopasowania miejsc pracy do wniosków, a w tym samym czasie pogłębienie integracji EURES-u z krajowymi publicznymi służbami zatrudnienia.

Konfederacja Lewiatan wspiera rozwiązanie dające możliwość łączenia pracy i nauki, ponieważ okres studiów jest momentem kiedy łatwiej młodym osobom podjąć decyzję o wyjeździe do innego kraju. Stąd także wywodzi się duża popularność programów typu „Erasmus" lub „Leonardo da Vinci".

Co do pozostałych propozycji zdaniem Konfederacji, samo zwiększenie ilości ofert i ich dopasowania do kandydatów nie rozwiąże podstawowych problemów braku popularności EURES-u jakimi są:

  • jego nieznajomość;
  • brak wiedzy na temat sytuacji pracowników w innych krajach;
  • brak działań zachęcających do wyjeżdżania z rodzinnego kraju;
  • brak działań zachęcających pracodawców do zatrudniania osób z innych krajów członkowskich.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK