| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnianie w samorządach - kontrola NIK wykazała nieprawidłowości

Zatrudnianie w samorządach - kontrola NIK wykazała nieprawidłowości

Zatrudnianie w samorządach odbywa się na zasadach sprzecznych z prawem. Kontrola NIK wykazała nieprawidłowości przy zatrudnianiu urzędników.

Nieprawidłowości przy zatrudnianiu urzędników w samorządach. Z raportu NIK wynika, że samorządy często zatrudniają urzędników na zasadach sprzecznych z ustawą.
Odbywa się to, w drodze awansu wewnętrznego, ze stanowisk pomocniczych i obsługi, a nie poprzez otwarty i konkurencyjny nabór - powiedział IAR Zbigniew Matwiej z Wydziału Prasowego NIK.

Polecamy również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Kontrolerzy zbadali 45 urzędów samorządowych na szczeblu powiatu, gminy i województwa. W latach 2010-2012 obsadzono w nich ponad 4 000 stanowisk urzędniczych - w tym aż 2 000 z pominięciem otwartego i konkurencyjnego naboru. Co więcej, część z zatrudnionych w ten sposób osób, dzięki przychylnej interpretacji przepisów ustawy o pracownikach samorządowych, nie była kierowana do odbycia służby przygotowawczej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

NIK wskazuje, że takie postępowanie jest sprzeczne z duchem ustawy, która nakazuje zapewnienie równych szans przy staraniu się o pracę. Kontrolerzy stwierdzili także, że w 17 urzędach (38 proc.) część pracowników nie była poddawana obowiązkowej ocenie okresowej. W połowie urzędów robiono to zbyt rzadko lub według nieodpowiednich kryteriów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK