| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w odszkodowaniach za wypadek na służbie

Zmiany w odszkodowaniach za wypadek na służbie

Przedmiotem prac Sejmu z dnia 23 lipca, były między innymi kwestie odszkodowania należnego funkcjonariuszom odpowiednich służb w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą. Zmieniono między innymi zasady przyzwania jednorazowego odszkodowania.

Rządowy projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą został przez Sejm rozpatrzony w pierwszym czytaniu. Projekt systemowo reguluje kwestię odszkodowań w przypadku funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zobacz również: Odprawa pośmiertna a finansowanie składki na ubezpieczenie grupowe

Jednorazowe odszkodowanie

Jednorazowe odszkodowanie, jak do tej pory, otrzyma funkcjonariusz lub rodzina zmarłego funkcjonariusza z powodu wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby. Wyjątkiem będą wypadki w drodze do miejsca i z miejsca wykonywania służby. Jeżeli jednak funkcjonariusz ulegnie takiemu wypadkowi na skutek interwencji, odszkodowanie będzie przysługiwać.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Projekt przewiduje kilka sytuacji, w których funkcjonariusz bądź funkcjonariusz zwolniony ze służby lub członkowie jego rodziny otrzymają jednorazowe odszkodowanie. Będzie ono przysługiwać, gdy funkcjonariusz pozostając w służbie doznał uszczerbku na zdrowiu lub zmarł wskutek wypadku w ciągu 3 lat od dnia wypadku. Inną przesłanką do otrzymania odszkodowania będzie doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby powstałej w czasie służby lub nie później niż w ciągu 3 lat od dnia zwolnienia ze służby. Odszkodowanie będzie też przyznawane, gdy funkcjonariusz zmarł wskutek choroby powstałej w czasie służby lub w ciągu 3 lat od dnia ustalenia uszczerbku na zdrowiu z powodu tej choroby, nie później jednak niż w ciągu 3 lat od zwolnienia ze służby. Zmienione zostały zasady określania jednorazowego odszkodowania – za jednakowe uszczerbki na zdrowiu będzie ono jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby.

Podstawa obliczenia wysokości odszkodowania

Podstawą do obliczenia wysokości odszkodowania ma być przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzednim. Przy wyliczaniu odszkodowania stosowany będzie system wielokrotności, a nie stałe kwoty jak dotąd. Jednorazowe odszkodowanie wyniesie 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie będzie można zwiększyć. Określono także m.in. wysokość jednorazowego odszkodowania w przypadku, gdy uprawnionym będzie tylko jeden członek rodziny zmarłego funkcjonariusza. Odszkodowanie dla małżonka lub dziecka wyniesie 18-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a dla innego członka rodziny – 9-krotność. Projekt uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk. Zgłoszony w dyskusji wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu trafi do bloku głosowań.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK