| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce

Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce

Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce proponuje rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach. Przyspieszone ma zostać również wydawanie zezwoleń na pobyt w kraju.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o cudzoziemcach to kolejny punkt rozpatrzony dziś przez posłów. Projekt wprowadza systemowe zmiany zgodne z kierunkami polskiej polityki migracyjnej. Zawiera rozwiązania ułatwiające cudzoziemcom legalizację pobytu w Polsce oraz zapobiegające delegalizacji ich pobytu. 

Szybsza procedura wydawania zezwoleń pobytowych

Nowe przepisy przewidują m.in. przyspieszenie procedury udzielania wszystkich zezwoleń pobytowych. Projekt wprowadza również liczne ułatwienia dla wszystkich cudzoziemców mieszkających w Polsce, bez względu na cel ich pobytu. Będzie to m.in. wydłużenie z 2 do 3 lat maksymalnego okresu, na który cudzoziemcom będzie wydawane zezwolenie na pobyt czasowy.

Zobacz również serwis: Cudzoziemcy

Jedno zezwolenie na pracę i pobyt cudzoziemca w Polsce

Projekt umożliwia też cudzoziemcowi, przebywającemu w Polsce w celu wykonywania pracy, ubieganie się - w ramach jednej procedury - o zezwolenie uprawniające do pracy i pobytu w naszym kraju. Dwa dokumenty zostaną zastąpione jednym, co usprawni i skróci procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców rozpoczynających w Polsce pracę. Projekt nie przewiduje rezygnacji z procedury wydawania zezwoleń na pracę. Dopuszczalne będzie czasowe pozostawanie bez pracy, co nie będzie wiązało się z automatycznym cofnięciem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. 

Studia

Cudzoziemcom studiującym na polskich uczelniach zezwolenie na pobyt czasowy będzie przyznawane na 15 miesięcy. Cudzoziemcy, którzy kontynuują studia, zezwolenie na pobyt czasowy będą mogli uzyskać na okres do 2 lat, a nie jak do tej pory na rok. 

Zobacz również: Zatrudnienie cudzoziemca - obowiązki

Wydalanie cudzoziemców z Polski

W projekcie przewidziano też nowe procedury dotyczące wydalania cudzoziemców z Polski. Obecnie wydawane decyzje w sprawie wydaleń zastąpi decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu do kraju ojczystego. 

Inne propozycje

Ponadto zgodnie z projektem w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców będą mogły być umieszczane tylko osoby powyżej 15. roku życia. Zaproponowano także alternatywne środki, m.in. obowiązek zgłaszania się w określonych odstępach czasu do Straży Granicznej czy wpłaty zabezpieczenia pieniężnego. Projekt uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk.

Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Spraw Wewnętrznych.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK