| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest już faktem. Wprowadziła ona zmiany w zakresie warunków niezbędnych do spełnienia dla uzyskania prawa do renty rodzinnej po obywatelach polskich zatrudnionych poza granicami Polski przez 15 listopada 1991 roku.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dostosowuje prawo do wyroku TK z 5 lipca 2010 r. Zakwestionowane przez Trybunał rozwiązanie dotyczyło wymogu stałego miejsca zamieszkania na obecnym obszarze Polski, przy ustalaniu prawa do renty rodzinnej po obywatelach polskich zatrudnionych za granicą przed 15 listopada 1991 r. Chodzi o rentę po osobach zatrudnionych w organizacjach międzynarodowych, zagranicznych instytucjach i zakładach, do których zostali skierowani w ramach współpracy międzynarodowej lub za zgodą władz polskich.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Nowelizacja polega na zniesieniu kryterium miejsca zamieszkania w Polsce przy uznawaniu okresów zatrudnienia obywateli polskich, którzy przed 1991 r. pracowali za granicą oraz na obszarach, które obecnie należą do Polski, ale w czasie zatrudnienia nie należały, a także okresów pracy przymusowej. Zgodnie z nowelizacją okresy te nie będą uwzględniane jedynie wówczas, gdy z ich tytułu jest wypłacana renta zagraniczna inna niż z ubezpieczenia dodatkowego.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 19 kwietnia 2013 r., a prezydent podpisał ją 12 czerwca r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Nowelizacja wchodzi w życie 23 lipca 2013 r.

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK