| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Więcej miejsc w żłobkach

Więcej miejsc w żłobkach

Ilość miejsc w żłobkach ciągle rośnie. Jak poinformował Minister Pracy i Polityki Społecznej, to nie koniec rozwoju instytucji opieki nad dziećmi. W dniu 17 lipca 2013 r. minister Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził żłobek integracyjny nr 46 przy ul. Przybyszewskiego w Warszawie. Podczas spotkania z mediami zaprezentował najnowsze informacje o rozwoju żłobków w Polsce.

Rocznie na politykę rodziną rząd wydaje 34 mld zł. Minister poinformował, iż między rokiem 2011 a 2012 r. przybyło 355 placówek opieki nad dziećmi. W sumie jest ich już 926. Dla porównania w roku poprzednim placówek tych było tylko 571. Liczba miejsc w placówkach wzrosła o 7835 miejsc. Dla porównania liczba miejsc w roku 2011 wynosiła 32 053, a w roku 2012 już 39 888. Jest to największy wzrost w tej dekadzie. W 2012 roku przeznaczono na ten cel 508 mln zł.

Minister przypomniał iż począwszy od 2011 r., jest realizowany Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH”. Poinformował, że ruszyła II edycja programu Maluch 2013. Do rozdysponowania jest 20 mln zł plus 20 mln na dofinansowanie samorządów. Maksymalna kwota dotacji na dziecko w żłobku wyniesie 1050 zł, w klubie dziecięcym 520 zł a dla opiekuna dziennego kwota dotacji wyniesie 1050 zł. Wnioski można składać do 7 sierpnia. Termin ogłoszenia wyników przewidziano na 12 września br.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 24 czerwca 2013 r. nowelizację tzw. ustawy żłobkowej. - Te zmiany przyniosą korzyści przede wszystkim rodzicom, którzy zechcą podjąć aktywność zawodową. Będą mogli skorzystać z różnych form opieki nad dzieckiem proponowanych w ustawie - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Najważniejszą zmianą jest zmniejszenie wkładu własnego gminy z 50 do 20 proc. kosztów realizacji zadania przy ubieganiu się o środki finansowe z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o takie dofinansowanie.

Polecamy serwis: Uprawnienia rodzicielskie

Dotychczas jedynie gmina mogła ubiegać się o środki finansowe z budżetu państwa na utworzenie i funkcjonowanie instytucji opieki nad dzieckiem w wieku do lat 3. Teraz będą to mogły robić również osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zwiększony został także katalog podmiotów mogących zatrudniać dziennych opiekunów.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK