| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - rozmowy z KE

Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - rozmowy z KE

Projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych - rozmowy z KE. Projekt przewiduje obowiązek notyfikacji do Komisji Europejskiej programów pomocy dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych, których roczny budżet przekracza 0,01% PKB oraz 100 mln. euro. Obecnie nie ma takiego wymogu.

W dniu 8 lipca 2013 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie z komisarzem Joaquinem Almunia, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. W spotkaniu, którego tematem był projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER) wziął udział Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko oraz Podsekretarz Stanu w MRR Paweł Orłowski. Główny temat rozmów to konsekwencje wprowadzenia projektu rozporządzenia w obecnym kształcie dla systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Projekt zakłada obowiązek notyfikacji do Komisji Europejskiej programów pomocy, których roczny budżet przekracza 0,01% PKB oraz 100 mln. euro. Obecnie regulacje nie zawierają takiego wymogu.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wiceminister Radosław Mleczko przedstawił obawy związane z procedurą notyfikacji, wskazał na znaczenie programu wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Komisarz Almunia zapewnił, że zamiarem Komisji Europejskiej nie jest ograniczanie wsparcia zatrudnienia. Podkreślił, że niezależnie od jego wysokości nie zakłóca ono konkurencji na jednolitym rynku europejskim. Stwierdził, że zawarty w projekcie rozporządzenia wymóg notyfikacji dużych programów pomocy ma na celu umożliwienie sprawdzenia ich zgodności z prawem europejskim przed ich wprowadzeniem w życie.

Komisarz Almunia wskazał, że konsultacje projektu rozporządzenia trwają, Komisja analizuje stanowiska państw członkowskich przedstawione w formie odpowiedzi na ankietę oraz na spotkaniu Komitetu Doradczego. Zapewnił, że jest otwarty na różne scenariusze możliwych rozwiązań tak, aby pomoc na zatrudnienie osób niepełnosprawnych mogła być kontynuowana bez zakłóceń.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK