| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE

Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE

Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE została zaproponowana przez Komisję Europejską.

Urlopowicze w Unii mają być lepiej chronieni. Komisja Europejska zaproponowała nowe reguły zmieniając przepisy dotyczące pakietów wakacyjnych. Chodzi o wzmocnienie praw 120 milionów konsumentów we Wspólnocie. Obecnie obowiązujące przepisy, które gwarantują prawa turystom, pochodzą z 1990 roku. Wtedy większość z nas dokonywała rezerwacji w lokalnych biurach podróży. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding powiedziała, że te przepisy trzeba dostosować do obecnych realiów. „Od 1990 roku zmienił się sposób rezerwowania urlopów. Wiele osób korzysta teraz z internetu i tworzy własne pakiety. 64 procent urlopowiczów myśli, że jest chronionych. Cóż w większości tak niestety nie jest” - dodała unijna komisarz.

Polecamy serwis: Urlopy

Nowe zasady wprowadzają między innymi bardziej rygorystyczne kontrole dopłat do ceny wyjściowej - może ona wzrosnąć maksymalnie o 10 procent. Mają one gwarantować też szerszy zakres uprawnień w przypadku odstąpienia od umowy. Klienci będą mogli rozwiązać umowę przed wyjazdem i bez dodatkowych kosztów w przypadku klęski żywiołowej, czy zamieszek. Chodzi też o większe możliwości dochodzenia roszczeń. Jeśli usługa turystyczna nie została wykonana zgodnie z ustaleniami umowy, urlopowicze mogą nie tylko żądać obniżenia ceny, ale też zadośćuczynienia za poniesione szkody niematerialne, zwłaszcza w przypadku nieudanych wakacji.

Teraz projektem przepisów zajmą się unijne rządy i Parlament Europejski. Bruksela ma nadzieję na ich przyjęcie w ciągu dwóch lat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK