| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE

Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE

Większa ochrona dla osób przebywających na urlopach w UE została zaproponowana przez Komisję Europejską.

Urlopowicze w Unii mają być lepiej chronieni. Komisja Europejska zaproponowała nowe reguły zmieniając przepisy dotyczące pakietów wakacyjnych. Chodzi o wzmocnienie praw 120 milionów konsumentów we Wspólnocie. Obecnie obowiązujące przepisy, które gwarantują prawa turystom, pochodzą z 1990 roku. Wtedy większość z nas dokonywała rezerwacji w lokalnych biurach podróży. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding powiedziała, że te przepisy trzeba dostosować do obecnych realiów. „Od 1990 roku zmienił się sposób rezerwowania urlopów. Wiele osób korzysta teraz z internetu i tworzy własne pakiety. 64 procent urlopowiczów myśli, że jest chronionych. Cóż w większości tak niestety nie jest” - dodała unijna komisarz.

Polecamy serwis: Urlopy

Nowe zasady wprowadzają między innymi bardziej rygorystyczne kontrole dopłat do ceny wyjściowej - może ona wzrosnąć maksymalnie o 10 procent. Mają one gwarantować też szerszy zakres uprawnień w przypadku odstąpienia od umowy. Klienci będą mogli rozwiązać umowę przed wyjazdem i bez dodatkowych kosztów w przypadku klęski żywiołowej, czy zamieszek. Chodzi też o większe możliwości dochodzenia roszczeń. Jeśli usługa turystyczna nie została wykonana zgodnie z ustaleniami umowy, urlopowicze mogą nie tylko żądać obniżenia ceny, ale też zadośćuczynienia za poniesione szkody niematerialne, zwłaszcza w przypadku nieudanych wakacji.

Teraz projektem przepisów zajmą się unijne rządy i Parlament Europejski. Bruksela ma nadzieję na ich przyjęcie w ciągu dwóch lat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Urlopy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK