| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnianie asystentów sędziów - nowe przepisy wchodzą w życie

Zatrudnianie asystentów sędziów - nowe przepisy wchodzą w życie

Zatrudnianie asystentów sędziów od dziś odbywa się na nowych zasadach. Nowe przepisy wchodzą w życie 8 lipca 2013 r. i przewidują zatrudnianie absolwentów prawa bez konieczności odbycia aplikacji.

Dziś, dnia 8 lipca 2013 r., wchodzą w życie przepisy ułatwiające zatrudnianie asystentów sędziów.

Nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadza m.in. ułatwienia w zatrudnianiu asystentów sędziów. Będą oni zwolnieni z obowiązku ukończenia aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury albo zdania egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego lub radcowskiego. Zawód asystenta sędziego będzie dostępny już dla absolwentów prawa. W ciągu dwóch pierwszych lat pracy asystent sędziego będzie musiał odbyć 12-miesięczny staż asystencki, organizowany przez prezesów sądów apelacyjnych. Ze stażu zwolnione będą osoby, które ukończyły aplikację ogólną lub zdały jeden z zawodowych egzaminów prawniczych.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Nowelizacja zmienia także zasady przystępowania asystenta sędziego do egzaminu sędziowskiego oraz wymagania, jakie będzie musiał spełnić, aby zostać powołanym na sędziego sądu rejonowego. Wymagany w tych przypadkach staż pracy na stanowisku asystenta będzie uzależniony od tego, czy ukończył on aplikację ogólną, zdał jeden z egzaminów prawniczych czy też ma ukończone jedynie wyższe studia prawnicze. Osoby już będące asystentami sędziego nie zostaną objęte nowymi wymogami dotyczącymi czasu, po którym będą mogły przystąpić do egzaminu sędziowskiego lub zostać powołane na sędziego sądu rejonowego.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 10 maja 2013 r., a prezydent podpisał ją 28 maja 2013 r.

Ustawa wchodzi w życie 8 lipca 2013 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom najwyższej jakości usługi, poprzez wykwalifikowanych profesjonalistów, zachowując rozsądne ceny. Dziś Accace jest jednym z leaderów firm outsourcingowo-doradczych w regionie, który posiada własne biura w 13 państwach, zatrudniając w nich ponad 550 profesjonalistów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »