| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat. Zostały utworzone dnia 13 czerwca 1958 r.

Dawniej pomagali w budowie Huty Katowice, pracowali przy żniwach i w leśnictwie. Teraz uczą się zawodu, kończą kursy lub pracują podczas wakacji. To młodzi ludzie z Ochotniczych Hufców Pracy. 13 czerwca popularne OHaPy obchodzą 55-lecie działalności. Utworzone 13 czerwca 1958 roku, w zmienionej formule po 1989-tym, funkcjonują do dziś.

Kilkadziesiąt lat temu junacy z OHP zorganizowani w hufcach, otrzymywali szansę na zdobycie zawodu i znalezienie pracy. Władze zapewniały im ogólną oświatę i wychowanie obywatelskie. W zamian za to młodzi ludzie mieli nieść pomoc PRL-owskiej gospodarce. I tak, pracowali w Bieszczadach przy budowie kolejki wąskotorowej, pomagali podczas żniw lub wykopków, a także w budowie osiedli w wielu miastach. Junacy z OHP byli zatrudnieni w zakładach przemysłowych w Trójmieście, w płockiej Petrochemii, przy wznoszeniu Huty Katowice lub fabryki samochodów małolitrażowych w Tychach, a także odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie. Niektórzy wyjeżdżali za granicę, na przykład na budowę autostrad do Jugosławii.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

W latach 70. OHP organizowało obozy letnie dla młodzieży szkolnej i studentów. W ciągu dnia młodzi ludzie pracowali w polu lub w fabryce, a popołudnia spędzali uczestnicząc w zajęciach sportowych, jeżdżąc na wycieczki lub organizując popularne wówczas, ogniska. Obozy te, podobnie, jak inne formy działania tej organizacji, dawały komunistycznym władzom możliwość ideologicznej indoktrynacji i wychowania "świadomych obywateli".

Po przemianach demokratycznych, ze struktur OHP usunięto oddziały obrony cywilnej i oficerów zawodowych Wojska Polskiego, powołano też nowe, "cywilne" kierownictwo tej organizacji.

Obecne OHP swoją ofertę kieruje głównie do młodzieży z rodzin najbiedniejszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zapewnia możliwość ukończenia gimnazjum lub dodatkowych kursów zawodowych, kształcąc w 62. profesjach. Pomaga też znaleźć pracę stałą, albo sezonową - w kraju i za granicą. Co roku z pomocy OHP korzysta ponad 250 tysięcy młodych ludzi. Nadzór nad OHP sprawuje minister pracy i polityki społecznej.

Więcej informacji o OHP

OHP przyjmuje młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Stanowią oni trzy główne grupy. Są to po pierwsze - osoby zaniedbane środowiskowo, często z trudnościami w szkole, przebywające w ponad dwustu placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Drugą grupę stanowi młodzież zagrożona bezrobociem, trzecią - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy w czasie wolnym od nauki chcą podjąć pracę, najczęściej w wakacje.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

OHP realizuje Krajowy Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Robi to między innymi poprzez projekt „Bezpieczny szlak”, który obejmuje około 22. tysięcy młodych ludzi. Korzystają oni w swojej okolicy z takich placówek, jak świetlice środowiskowe, ośrodki profilaktyki i interwencji społecznej, czy punkty interwencji kryzysowej.

Co roku jest organizowany ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP oraz wiele imprez, na których młodzi ludzie mogą zaprezentować swoje osiągnięcia sportowe, z dziedziny kultury, działalności krajoznawczej, czy turystycznej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK