| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat

Ochotnicze Hufce Pracy mają 55 lat. Zostały utworzone dnia 13 czerwca 1958 r.

Dawniej pomagali w budowie Huty Katowice, pracowali przy żniwach i w leśnictwie. Teraz uczą się zawodu, kończą kursy lub pracują podczas wakacji. To młodzi ludzie z Ochotniczych Hufców Pracy. 13 czerwca popularne OHaPy obchodzą 55-lecie działalności. Utworzone 13 czerwca 1958 roku, w zmienionej formule po 1989-tym, funkcjonują do dziś.

Kilkadziesiąt lat temu junacy z OHP zorganizowani w hufcach, otrzymywali szansę na zdobycie zawodu i znalezienie pracy. Władze zapewniały im ogólną oświatę i wychowanie obywatelskie. W zamian za to młodzi ludzie mieli nieść pomoc PRL-owskiej gospodarce. I tak, pracowali w Bieszczadach przy budowie kolejki wąskotorowej, pomagali podczas żniw lub wykopków, a także w budowie osiedli w wielu miastach. Junacy z OHP byli zatrudnieni w zakładach przemysłowych w Trójmieście, w płockiej Petrochemii, przy wznoszeniu Huty Katowice lub fabryki samochodów małolitrażowych w Tychach, a także odbudowywali Zamek Królewski w Warszawie. Niektórzy wyjeżdżali za granicę, na przykład na budowę autostrad do Jugosławii.

Polecamy serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

W latach 70. OHP organizowało obozy letnie dla młodzieży szkolnej i studentów. W ciągu dnia młodzi ludzie pracowali w polu lub w fabryce, a popołudnia spędzali uczestnicząc w zajęciach sportowych, jeżdżąc na wycieczki lub organizując popularne wówczas, ogniska. Obozy te, podobnie, jak inne formy działania tej organizacji, dawały komunistycznym władzom możliwość ideologicznej indoktrynacji i wychowania "świadomych obywateli".

Po przemianach demokratycznych, ze struktur OHP usunięto oddziały obrony cywilnej i oficerów zawodowych Wojska Polskiego, powołano też nowe, "cywilne" kierownictwo tej organizacji.

Obecne OHP swoją ofertę kieruje głównie do młodzieży z rodzin najbiedniejszych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zapewnia możliwość ukończenia gimnazjum lub dodatkowych kursów zawodowych, kształcąc w 62. profesjach. Pomaga też znaleźć pracę stałą, albo sezonową - w kraju i za granicą. Co roku z pomocy OHP korzysta ponad 250 tysięcy młodych ludzi. Nadzór nad OHP sprawuje minister pracy i polityki społecznej.

Więcej informacji o OHP

OHP przyjmuje młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Stanowią oni trzy główne grupy. Są to po pierwsze - osoby zaniedbane środowiskowo, często z trudnościami w szkole, przebywające w ponad dwustu placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Drugą grupę stanowi młodzież zagrożona bezrobociem, trzecią - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, którzy w czasie wolnym od nauki chcą podjąć pracę, najczęściej w wakacje.

Zobacz również: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

OHP realizuje Krajowy Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Robi to między innymi poprzez projekt „Bezpieczny szlak”, który obejmuje około 22. tysięcy młodych ludzi. Korzystają oni w swojej okolicy z takich placówek, jak świetlice środowiskowe, ośrodki profilaktyki i interwencji społecznej, czy punkty interwencji kryzysowej.

Co roku jest organizowany ogólnopolski Festiwal Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP oraz wiele imprez, na których młodzi ludzie mogą zaprezentować swoje osiągnięcia sportowe, z dziedziny kultury, działalności krajoznawczej, czy turystycznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK