| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Roczny urlop rodzicielski - prezydent podpisał nowelizację ustawy

Roczny urlop rodzicielski - prezydent podpisał nowelizację ustawy

Roczny urlop rodzicielski wejdzie w życie 17 czerwca 2013 r. Dnia 10 czerwca o godzinie 12.30 prezydent podpisał nowelizację ustawy.

Prezydent w poniedziałek, 10 czerwca, g. 12.30 podpisał ustawę wprowadzającą roczny urlop rodzicielski, z którego skorzystać mogą zarówno matka jak i ojciec dziecka. Na 52 tygodnie płatnego urlopu, składać się będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki) oraz 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Nowa regulacja obejmie wszystkich rodziców, którym urodziły się dzieci od początku 2013 r.

Więcej o urlopie: Roczny urlop macierzyński

Gdyby ojciec i matka chcieli z urlopu skorzystać równocześnie, wtedy jego wymiar nie może przekroczyć 26 tygodni. Dłuższe urlopy macierzyńskie będą przysługiwać rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku.

Bronisław Komorowski podkreślił, że pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle istotny zarówno dla rodziców, jak i relacji małżeńskich. Prezydent stwierdził, że mogą oni podejmować wtedy decyzję o kolejnym dziecku. "To ważne z punktu widzenia kryzysu demograficznego" - przyznał.

Prezydent zapowiedział także, że to nie koniec zmian w zakresie polityki rodzinnej. "Będziemy zabiegać o realizację programu "Dobry klimat dla rodziny" - powiedział. Dodał, że liczy, że Polsce uda się znaleźć wspólny język, ponad podziałami, aby stworzyć ogólnopolską, a nie tylko regionalną "Kartę dużej rodziny".

Przez pierwsze 26 tygodni urlopu zasiłek macierzyński będzie wynosił sto procent ostatniego wynagrodzenia oraz sześćdziesiąt procent wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości osiemdziesięciu procent wynagrodzenia.

Zobacz także: Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK