| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę odbije się negatywnie na rynek pracy i wzrost gospodarczy.

Wejście w życie projektu zakazującego pracy w placówkach handlowych we wszystkie niedziele będzie się wiązało z wysokimi kosztami społecznymi i grozi pogłębieniem bezrobocia. Proponowane zmiany w Kodeksie pracy są przykładem ignorancji ekonomicznej jego autorów.

Pracodawcy RP uważają, że ewentualne uchwalenie proponowanych przez grupę parlamentarzystów rozwiązań spowodowałoby wzrost bezrobocia w samym sektorze handlu o 25 tys. osób, a łącznie z usługami powiązanymi i produkcją zagrożone byłoby nawet 50-70 tys. miejsc pracy.

Polecamy: Forum Kadry - Jak zarejestrować się jako osoba bezrobotna

W PKB Polski konsumpcja wewnętrzna ma największy udział, tj. ok. 60 proc.. Ograniczenie tygodnia pracy w handlu o 1/7, nawet po wprowadzeniu rozwiązań kompensacyjnych, spowoduje spadek obrotów sieci handlowych o 3-7 proc. , co w sposób znaczący przełoży się na poziom konsumpcji wewnętrznej. I w konsekwencji wpłynie bezpośrednio nie tylko na wzrost bezrobocia, ale przełoży się także wpływy do budżetu z handlu i usług powiązanych z tym sektorem. W obecnej sytuacji gospodarczej Polski będzie to działanie nieodpowiedzialne. Na takie rozwiązania nie można sobie pozwolić nawet podczas dobrej koniunktury, a co dopiero w okresie spowolnienia. Niestety wnioskodawcy-parlamentarzyści zdają się nie brać tego pod uwagę.

Zakaz pracy w handlu w niedziele to pomysł, od którego odchodzi się obecnie nawet w wysokorozwiniętych krajach zachodniej Europy, w których obowiązywały przepisy ograniczające handel w niedzielę. Na przykład w przywoływanych przez wnioskodawców przykładzie Niemiec (ale także Włoch, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii) kompetencje decyzyjne w tym zakresie scedowano na władze regionalne bądź lokalne, stworzono liczne wyjątki i odstępstwa. Miało to związek z troską o rynek pracy, gospodarkę oraz komfort życia obywateli i turystów. Rozmaite badania oraz wyniki sprzedaży pokazują, że to właśnie w weekendy obroty handlu są największe i dobrze byłoby więc, gdyby wnioskodawcy powyższe argumenty wzięli pod uwagę proponując rozwiązania, które mają wpływ na rozwój polskiej gospodarki.

Zobacz również: Handlowcy wciąż poszukiwani - wynagrodzenie od 4 tys. zł brutto

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK