| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Planowane zwolnienia grupowe

Planowane zwolnienia grupowe

Firmy zapowiadają masowe zwolnienia grupowe. Jakie działania wobec zwolnień podejmuje rząd?

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w Sejmie RP 24 maja 2013 r. informację Rady Ministrów na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników.

Jedną z najgorszych konsekwencji spowolnienia gospodarczego są zwolnienia grupowe - powiedział minister Kosiniak-Kamysz w Sejmie. - Najtrudniejszy pod tym względem był rok 2009, kiedy do zwolnienia pracodawcy zgłosili blisko 110 tys. pracowników, a zwolnili ponad 70 tys. Jednak nawet w tym kryzysowym roku przedsiębiorcy wyraźnie ograniczyli początkowe plany redukcji zatrudnienia i ostatecznie zwolnili mniej osób.

Lepszy był już 2010 rok. Spadła zarówno liczba zgłoszeń jak i samych zwolnień. Dopiero w kolejnych dwóch latach statystyki ponownie zaczęły rosnąć. Z prowadzonego przez Ministerstwo Pracy monitoringu zwolnień grupowych wynika, że w zeszłym roku o 20 proc. wzrosła liczba zgłaszanych zwolnień, a o 15 proc. zwiększyła się liczba samych zwolnień w porównaniu do 2011 roku.

Zobacz: Zwolnienia grupowe - wstępna procedura

Mimo stosunkowo wysokiej skali zwolnień grupowych, w marcu i kwietniu tego roku, udało nam się zmniejszyć poziom rejestrowanego bezrobocia. To głównie zasługa zwiększenia pomocy finansowej dla osób poszukujących pracy. W tym roku zwiększyliśmy środki na ten cel aż o 1,2 mld zł. W sumie urzędy pracy dostaną na to aż 4,7 mld zł. Szacujemy, że pozwoli to pomóc ok. 500 tys. osób szukającym pracy.

Dodatkowo w rezerwie ministra na programy specjalne znajduje się ponad 300 mln zł. 40 mln zł z tej puli zarezerwowaliśmy na sfinansowanie programów dla osób tracących pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Do 15 kwietnia wykorzystano z tej sumy 15 mln zł na programy dla osób, które straciły pracę w wyniku zwolnień grupowych. Z tego aż 12 mln zł przekazaliśmy na wsparcie pracowników tyskiej fabryki Fiata i jej kooperantów. Kolejne 2 mln zł przekazaliśmy na wsparcie dla osób zwalnianych w bydgoskim Zachemie.

Nie ograniczamy się do zwiększenia finansowania wsparcia dla osób bezrobotnych. Zamiast leczyć wolimy przeciwdziałać. Lekarstwem na zwolnienia jest przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o ochronie miejsc pracy. Walczymy o każde jedno miejsce pracy. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o ochronie miejsc pracy pozwoli zachować pracę nawet 60 tys. pracowników.

Nasz cel jest jasny: w okresie spowolnienia gospodarczego chcemy uratować jak najwięcej etatów. Przedsiębiorstwa, które popadły w tarapaty, będą mogły liczyć na pomoc państwa. W projekcie ustawy znalazły się sprawdzone rozwiązania z ustawy antykryzysowej obowiązującej w latach 2009-2011, które poparli partnerzy społeczni - zarówno związkowcy, jaki pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK