| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Matki IV kwartału bez dłuższych urlopów

Matki IV kwartału bez dłuższych urlopów

Matki IV kwartału nie będą mogły skorzystać z dłuższych urlopów rodzicielskich.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że teraz nie ma możliwości przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów wydłużających urlopy dla tych, którzy zostali rodzicami w ubiegłym roku.

Zasadą tych rozwiązań, które wprowadziliśmy jest korzystanie z różnego rodzaju urlopów, które następują po sobie: najpierw urlop macierzyński, potem dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski w pierwszym roku życia dziecka. Nie możemy objąć nowymi regulacjami tych, którym urlop macierzyński już się skończył. - powiedział Władysław Kosiniak Kamysz.

Zobacz również: Urlop rodzicielski ekspresowo procedowany w Sejmie

Jak wyjaśnia minister pracy - matki i ojcowie I kwartału mieli inną sytuację niż mają rodzice dzieci urodzonych w poprzednim roku. W innym momencie dyskutowaliśmy z mamami pierwszego kwartału. To był okres konsultacji społecznych i inna też była możliwość przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy - powiedział minister pracy i polityki społecznej.

Wydłużony urlop macierzyński ma objąć rodziców dzieci urodzonych od początku 2013 roku. Obejmie nie tylko rodziców pracujących na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Także tych pracujących na umowę zlecenie oraz samozatrudnionych. Jak mówił wcześniej minister pracy - roczny urlop macierzyński to jeden z podstawowych filarów bezpieczeństwa socjalnego.

Polecamy również: Forum Kadry - Matki I kwartału

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Socha

Specjalistka ds. Kadr i Płac inFakt.pl. Ukończyła studia matematyczne oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego. Zajmuje się tematyką księgowości oraz kadr od kilku lat. Doświadczenie zdobywała w biurach rachunkowych, obecnie pracuje w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK