| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Większa skuteczność egzekucji

Większa skuteczność egzekucji

Pracodawcy i komornicy chcą zwiększyć skuteczność egzekucji. Uproszczenie systemu naliczania opłat egzekucyjnych, wprowadzenie elektronicznej obsługi egzekucji, zmniejszenie limitu zajęć egzekucyjnych na rachunkach bankowych i z wynagrodzenia za pracę, utworzenie centralnej bazy bezskutecznych egzekucji - proponują, między innymi w liście do ministra sprawiedliwości, PKPP Lewiatan, Krajowa Rada Komornicza i Związek Banków Polskich.

Zmniejszenie limitu zajęć egzekucyjnych z wynagrodzenia za pracę

Przepisy regulujące całkowitą ochronę przed egzekucją minimalnego wynagrodzenia za pracę powinny zostać zmienione poprzez dozwolenie potrąceń z kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 20 proc. jego wartości. Obecna regulacja stwarza pole do nadużyć i celowego działania na szkodę potencjalnych wierzycieli. Obecnie kwota wynagrodzenia minimalnego nie podlega zajęciu, jednak ten sam dłużnik zarabiający minimalne wynagrodzenie ma możliwość systematycznego zaciągania zobowiązań w bankach, instytucjach finansowych, u dostawców usług masowych, nie płacąc wcześniejszych zobowiązań. Wyegzekwowanie zadłużenia jest w takich przypadkach zaś niemożliwe, co prowadzi co zachwiania równowagi 6 miesięcy.

Zobacz również: Roszczenia pracownicze należne od niewypłacalnego pracodawcy

Utworzenie Centralnej Bazy Bezskutecznych Egzekucji

W ocenie ekspertów PKPP Lewiatan, wierzycieli i komorników niezbędne jest stworzenie rejestru bezskutecznych egzekucji, a także bazy danych dłużników egzekwowanych, która zgodnie z oświadczeniem przedstawicieli komorników mogłaby być utrzymywana przez Krajową Radę Komorniczą. W związku z brakiem w chwili obecnej założeń do projektu legislacyjnego w tym zakresie eksperci byliby zainteresowani wypracowaniem z udziałem Ministerstwa Sprawiedliwości rozwiązań i projektów ustaw w tym zakresie, przy współudziale Ministerstwa Gospodarki, by jednocześnie ujednolicić i zapewnić dostęp do baz danych tych dłużników za pośrednictwem Biur Informacji Gospodarczej.

Wśród innych propozycji zmian legislacyjnych przygotowanych przez ekspertów znalazły się, m.in. zmiana przepisów dotyczących procedury wyjawienia majątku dłużnika, nadanie dodatkowych uprawnień komornikom sądowym, uproszczenie procedury uzyskania tytułu wykonawczego w miejsce utraconego, bez konieczności wyznaczania rozprawy, czy odstąpienie od obligatoryjnego wysłuchania wierzyciela przed zawieszeniem lub umorzeniem postępowania egzekucyjnego.

List do ministra sprawiedliwości

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK