| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dziś Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Dziś Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Na całym świecie niedosłyszy ponad 500 milionów ludzi. Uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie. 25 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Celem święta jest propagowanie wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie. Z powodu hałasu ponad 13 procent polskiego społeczeństwa ma kłopoty ze zdrowiem. Na szkodliwy hałas o natężeniu większym niż 80 decybeli jest w Europie narażonych 30 milionów ludzi, podobnie jest również w USA.

Hałas powoduje rozdrażnienie, zaburzenia snu, źle wpływa na funkcje poznawcze uczniów, a także wywołuje choroby układu krążenia u osób długotrwale na niego narażonych. Dźwięki o natężeniu powyżej 90 decybeli osłabiają słuch i powodują jego ubytki, a powyżej 120 grożą jego mechanicznym uszkodzeniem.

Próg bólu ludzkiego ucha wynosi 140 decybeli. Wzrost natężenia dźwięku tylko o 10 decybeli odbierany jest przez nas jako dwukrotne zwiększenie głośności dźwięku. Natężenie dźwięku zwykłej rozmowy to 60 decybeli, pracująca kosiarka spalinowa to 80 decybeli, a startujący samolot to ponad 130 decybeli. W dużych miastach w ciągu dnia hałas utrzymuje się na poziomie 70-80 decybeli. 80 milionów Europejczyków jest codziennie narażonych na hałas przekraczający 65 decybeli.

Zobacz serwis: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe

Hałas może powodować szumy uszne, czyli dźwięki słyszane nawet w ciszy. Doświadcza ich co trzecia osoba. Nie wstępują one wyłącznie u ludzi starszych. Coraz częściej narzekają z tego powodu ludzie młodzi.

W Polsce dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym w ciągu dnia wynosi 60 decybeli, a w porze nocnej 50. W pomieszczeniach mieszkalnych normy te są jeszcze niższe i wynoszą odpowiednio - 40 i 30 decybeli.

Koszty gospodarcze i społeczne, związane z chorobami, a także przedwczesnymi zgonami wynikającymi z hałasu emitowanego przez ruch uliczny, drogowy i kolejowy, w całej UE zostały oszacowane na kwotę 40 miliardów euro rocznie.

Zobacz również: Choroby zawodowe - wykaz

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony w 1995 roku przez Ligę Niedosłyszących. W Polsce święto jest obchodzone od 2000 roku z inicjatywy Towarzystwa Higieny Akustycznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK