| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Lodołamacze - wzór pracodawcy niepełnosprawnych

Lodołamacze - wzór pracodawcy niepełnosprawnych

Obecnie pracuje jedna na osiem niepełnosprawnych kobiet. Aktywizacja zatrudnienia niepełnosprawnych pań jest wiodącym motywem tegorocznego konkursu dla pracodawców - Lodołamacze 2013.

W Polsce za mało osób niepełnosprawnych aktywnie szuka pracy, dotyczy to głównie kobiet - twierdzi Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Dlatego aktywizacja zatrudnienia niepełnosprawnych pań jest wiodącym motywem tegorocznego konkursu dla pracodawców - Lodołamacze 2013.

Barbara Pokorny z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zaznacza, że pracuje tylko jedna na osiem z niepełnosprawnych kobiet , toteż starania na rzecz ich zatrudnienia będą w konkursie docenione. Jak zaznacza Barbara Pokorny - kobiety niepełnosprawne na rynku pracy mają takie same problemy jak inne kobiety. Są zatrudniane zwykle na niższych stanowiskach i zarabiają mniej niż mężczyźni za tę samą pracę .

Zobacz serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Jarosław Duda, podkreśla, że pracodawcy powinni doceniać wartość niepełnosprawnych pracowników, bo ich znaczenie na rynku pracy będzie rosło. Jacek Brzeziński z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaznacza, że na otwartym rynku pracy niepełnosprawni muszą zmierzyć się z prawami rynku. Paradoksalnie z mniejszym stopniem niepełnosprawności nie zawsze łatwiej znaleźć pracę. Za zatrudnienie osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności , zdolnej do wykonywania danej pracy pracodawca otrzymuje większe dofinansowanie z PFRON.

W poprzednich edycjach Lodołamaczy jednym z laureatów była fundacja Vis Maior. Jej szefowa Jolanta Kramarz sama jest niewidoma i zna rynek pracy z obu stron: poszukującej pracy osoby niepełnosprawnej, a teraz - pracodawcy. Jak podkreśla Jolanta Kramarz ważne jest aby zatrudniający brali pod uwagę potencjał niepełnosprawnych pracowników.

Pracodawców, którzy mogą być wzorem dobrych praktyk w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, można zgłaszać do konkursu Lodołamacze 2013 do końca lipca.

Informacje znajdują się na stronie internetowej www.lodolamacze.info.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK