| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > "Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

"Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych" - dyrektywa unijna

30 procent kobiet lub mężczyzn we władzach spółek skarbu państwa do 2015 roku. Taki cel postawił przed sobą rząd - powiedziała Agnieszka Kozłowska - Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

W Sejmie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych”. Minister Skarbu Państwa wydał już rozporządzenie dotyczące udziału kobiet i mężczyzn we władzach spółek giełdowych kontrolowanych przez Skarb Państwa.

"W tej chwili jednak jest za wcześnie na ocenę skutków tego rozwiązania, poznamy je dopiero w czerwcu podczas walnych zgromadzeń w spółkach" - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Agnieszka Kozłowska - Rajewicz. W ocenie pełnomocnika rządu, ważny jest jednak sygnał ze strony państwa, że obecna nierównowaga przy obsadzaniu tych stanowisk nie sprzyja ani sprawiedliwości społecznej ani wynikom ekonomicznym. "Staramy się stworzyć odpowiedni klimat, pomóc tym inicjatywom, które są teraz przez biznes prowadzone, które poprawią warunki działań tych, którzy chcą udział kobiet i mężczyzn równoważyć w spółkach"- powiedziała.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Podstawą dyskusji w Sejmie był projekt unijnej dyrektywy, która zobowiązuje państwa członkowskie do podjęcia działań w celu zapewnienia minimum 40 procent udziału płci niedostatecznie reprezentowanej wśród dyrektorów spółek giełdowych do 2020 roku. Temat ten wywołuje duże kontrowersje w związku z propozycją Komisji Europejskiej, by regulacja obowiązywała we wszystkich państwach członkowskich. W tej sprawie istnieje również rozbieżność pomiędzy rządem polskim a sejmową komisją ds. unii europejskiej, która uważa, że problem ten powinno regulować przede wszystkim prawo krajowe. Agnieszka Pomaska, przewodnicząca komisji na nadzieję, że debata pomoże jej rozwiać wiele wątpliwości związanych z tym problemem.

Tymczasem profesor Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Obywatelskich i była sędzia Trybunału Konstytucyjnego uważa, że dyskusję na temat kwot i emocje z nią związane wywołuje niezrozumienie tego, czego oczekuje od nas Unia Europejska. Jej zdaniem w dyrektywie jest napisane, że państwa członkowskie mają jedynie zagwarantować dążenie do 40 procentowego udziału każdej z płci we władzach spółek, co nie jest równoznaczne z zapisem, „że ma być 40 procent”.

Zobacz również: Od 2013 r. statystyki publiczne z uwzględnieniem kryterium płci

Konferencja „Kwoty płci na stanowiskach kierowniczych” została zorganizowana przez Sejm, Europejski Uniwersytet Viadrina we Frakfurcie nad Odrą i Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie Prawników. Patronem konferencji byli: Pełnomocnik Rządu RP ds. Równego Traktowania, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Współfinansowana została przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK