| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców zdarzają się częściej w okresie, kiedy trwają prace sezonowe.

Jak mówi IAR, rzeczniczka Danuta Rutkowska, spotykane są sytuacje, kiedy pracodawca zatrudnia zwłaszcza młodych, nie znających przepisów ludzi na okres próbny i obiecuje zawarcie umowy pod warunkiem dobrego wykonywania, przez na przykład dzień, przyszłych obowiązków. Nie podpisuje z nimi żadnej umowy, a za pracę nie płaci ani grosza. Tak zdarzyło się w jednym z krakowskich sklepów, kiedy pracodawca zatrudniał codziennie inną osobę i w ten sposób przez kilkadziesiąt dni miał zapewnioną pracę za darmo.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Wiele przykładów nieuczciwego postępowania pracodawców wykazują też kontrole na budowach. Jak mówi Danuta Rutkowka przedsiębiorcy mają na przykład w szufladzie biurka przygotowane umowy, ale bez daty, a pierwszy dzień pracy pracownika może trwać miesiąc i więcej. Kiedy przychodzi inspektor i żąda umowy, pracodawca tłumaczy, że pracownik dzisiaj rozpoczął pracę i jeszcze umowy nie zdążył podpisać.

Danuta Rutkowska zaznaczyła, że jeśli przedsiębiorca dopuszcza do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, nie przeszkolił go w zakresie BHP i najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy nie potwierdził na piśmie ustaleń co do warunków i rodzaju umowy, to naruszył przepisy prawa pracy. Umowa na okres próbny również musi zostać zawarta na piśmie i może trwać nie dłużej niż trzy miesiące.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »