| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Prezydent chce rocznego urlopu dla matek "pierwszego kwartału"

Prezydent chce rocznego urlopu dla matek "pierwszego kwartału"

Prezydent chce rocznego urlopu dla tzw. "matek pierwszego kwartału". Bronisław Komorowski zachęca rząd, by rozważył prawo do takiego urlopu dla matek wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia tego roku - powiedziała IAR minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Jej zdaniem, pozbawienie kobiet, których dzieci urodziły się w pierwszym kwartale, możliwości skorzystania z wydłużonego urlopu macierzyńskiego to "wylanie dziecka z kąpielą". Irena Wóycicka nie chciała powiedzieć, czy prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą w sprawie rocznego urlopu dla tzw. "matek pierwszego kwartału", jeśli rząd nie zmieni zdania.

Wszystko jest możliwe, ale decyzja należy do rządu - powiedziała minister Wóycicka. Wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami budżetowymi i dlatego to rząd powinien przemyśleć, czy takie rozwiązanie można wprowadzić. Wprowadzając bardzo szybko nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich, nie zwrócono uwagi na stworzenie ogromnych nierówności w uprawnieniach - dodała minister.

Zobacz: "Matki I kwartału" chcą wcześniejszej ustawy rodzicielskiej

Rząd planuje od pierwszego września wydłużenie urlopów macierzyńskich do roku. Przepisy mają objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także tych, którzy będą wtedy jeszcze korzystać z urlopów macierzyńskich. Chodzi więc o rodziców dzieci urodzonych po 17 marca. Taka decyzja wywołała protesty matek dzieci urodzonych przed 17 marca tego roku i w efekcie powstał ruch "Matek Pierwszego Kwartału".

Z przedstawicielami tego ruchu spotkała się wczoraj Irena Wóycicka.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK