REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otwarty Fundusz Emerytalny - propozycje zmian

REKLAMA

W sprawie zmian w OFE wypowiedzieli się przedstawiciele partii politycznych: Adam Szejnfeld (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Janusz Piechociński (PSL), Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) oraz Józef Oleksy i Leszek Miller (SLD).

Dyskusję nad przyszłością OFE wywołała propozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury z tak zwanego drugiego filara emerytalnego były wypłacane tylko przez określony czas. Środki zgromadzone na koncie byłyby dzielone na równe części i wypłacane co miesiąc. Właściciel konta w OFE mógłby również cały zgromadzony kapitał uzyskać naraz. Komentując tę propozycję, minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że rząd nigdy nie zgodzi się na takie rozwiązanie.

Autopromocja

Platforma Obywatelska

Szejnfeld likwidacja OFE to pomysł ryzykowny

Likwidować czy reformować? Chodzi o Otwarte Fundusze Emerytalne i zgromadzone tam przyszłe emerytury milionów obywateli. W ocenie Adama Szejnfelda z PO, likwidacja OFE byłaby ryzykowna. Polityk zwraca jednak uwagę na fakt, że dopiero w czerwcu będziemy mieli odpowiedź na pytanie o przyszłość Funduszy, ponieważ wtedy będzie gotowy raport dotyczący ich działalności. Jak mówi, jest możliwych kilka wariantów, między innymi wprowadzenie dobrowolności ubezpieczeń.

Poseł Szejnfeld przypomniał, że do tej pory do ustawy o OFE wprowadzono kilka zmian, między innymi zmniejszono składkę do 2,3 procent oraz do 3,5 procent koszty obsługi kont emerytalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Prawo i Sprawiedliwość

Błaszczak o OFE: dajmy ludziom wybór

Prawo i Sprawiedliwość chce dać ludziom wybór: emerytura tylko z ZUS-u albo i z ZUS-u i z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Szef klubu Mariusz Błaszczak przypomniał, że PiS w poprzedniej kadencji taki projekt złożyło, a ponieważ przepadł w głosowaniu, w tej kadencji trafił ponownie do laski marszałkowskiej.

Polityk zwraca uwagę, że dziś jesteśmy przypisani do konkretnego Funduszu. Uważamy - mówi Mariusz Błaszczak - że każdy powinien mieć możliwość wyboru, w jaki sposób chce oszczędzać na przyszłą emeryturę. Dodaje, że teraz korzystają na tym instytucje finansowe, które obracają gigantycznymi pieniędzmi i powodują wzrost zadłużenia naszego kraju.

W ocenie szefa klubu PiS, rząd Donalda Tuska traktuje pieniądze z OFE jak źródło, z którego można czerpać fundusze na zasypanie dziury budżetowej.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Piechociński: nie spieszmy się ze zmianami w OFE

Głos wicepremiera Janusza Piechocińskiego w dyskusji o przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jego zdaniem, nie powinno się podejmować pochopnych decyzji. Polityk PSL-u przypomina, że resort pracy przygotowuje raport dotyczący funkcjonowania OFE. Dlatego radzi z wnioskami zaczekać na ten dokument.

Janusz Piechociński podkreślił, że w każdym systemie ubezpieczeń społecznych na pierwszym miejscu powinna być efektywność oraz, by gromadzone tam środki pracowały na rzecz polskiej gospodarki.

Ruch Palikota

Rozenek o OFE: zbudować nowy system emerytalny

Ruch Palikota proponuje zmienić system emerytalny. Jak tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poseł Andrzej Rozenek, obecny "trzeszczy, jest źle zbilansowany i niesprawiedliwy". Ruch Palikota proponuje system kanadyjski. Jak wyjaśnia Andrzej Rozenek, każdy, niezależnie jak długo pracował, powinien dostać taką samą emeryturę. Takie świadczenie powinno wystarczyć na podstawowe potrzeby - jedzenie, leki i czynsz.

Andrzej Rozenek dodaje, że nie może być tak, iż ludzie nie wiedzą, jaką w przyszłości dostaną emeryturę. Jego zdaniem, proponowany przez PiS wybór - sam ZUS albo i ZUS i OFE - też niczego nie załatwi. Według Ruchu Palikota, obie te instytucje nie gwarantują bezpieczeństwa emerytur. Polityk dodaje, że państwo powinno zagwarantować niezbędne minimum. Resztę - przekonuje - można sobie dozbierać, wpłacając na prywatny fundusz emerytalny.

Zobacz serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Oleksy: likwidacja OFE tak, ale ostrożnie

Wcześniej lub później dojdzie do likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, uważa Józef Oleksy. Były premier mówił w radiowej Trójce, że politycy raczej szybko na ten krok się nie zdecydują.

Józef Oleksy uważa, że popełniono błąd, projektując system emerytalny w 1999 roku. Koncepcja funduszy szwankuje od początku. To była zbyt wielka obietnica, że pieniądze zgromadzone na indywidualnych kontach będą się mnożyć - uważa były premier.

Zdaniem wiceszefa SLD, należy ludziom dać wybór, gdzie chcą lokować swoje oszczędności emerytalne. I nie należy ograniczać się tylko do ZUS-u i do OFE, tłumaczy Oleksy.

Miller: rząd musi zająć stanowisko wobec OFE

Rząd powinien zająć stanowisko w sprawie przyszłości OFE. Lider SLD, Leszek Miller, powiedział w radiowej Jedynce, że po kilku latach od reformy emerytalnej Jerzego Buzka, można uznać ją za nieudaną.

Zdaniem Millera są cztery wyjścia z sytuacji. Pierwsza to likwidacja OFE i przekazanie zgromadzonych w nich środków do ZUS-u, druga to utworzenie państwowego OFE, przy zachowaniu prywatnych funduszy, trzecia to dobrowolność przynależności do ZUS-u lub OFE. Jeśli rząd nie zdecyduje się na reformę systemu emerytalnego to SLD proponuje obniżenie składek na Otwarte Fundusze Emerytalne do 2 procent.

Ewentualny projekt likwidacji OFE nie będzie łatwy do realizacji - prognozuje Leszek Miller. Tak szef Sojuszu komentuje dzisiejsze informacje "Pulsu Biznesu", z których wynika, że minister skarbu, w piśmie skierowanym do ministra pracy, twardo staje po stronie funduszy. Według Millera, wielu wpływowych polityków, a także część mediów stanie w obronie OFE, bo po prostu leży to w ich interesie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA