REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedowane zmiany w czasie pracy zgodne z oczekiwaniami Pracodawców RP

REKLAMA

Na posiedzeniu podkomisji stałej ds. nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego posłowie przegłosowali postulowane przez Pracodawców RP zmiany, dotyczące wprowadzenia 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, doby pracowniczej i przerywanego czasu pracy.

Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że podkomisja opowiedziała się za uelastycznieniem regulacji o czasie pracy – mówią eksperci Pracodawców RP.

Autopromocja

Podczas posiedzenia podkomisji zadecydowano, że wiodący będzie projekt rządowy, a rozwiązania z projektu poselskiego mogą zostać do niego włączone. – Dokument przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej zawiera jedynie dwa rozwiązania – możliwość stosowania 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych oraz ruchomego czasu pracy – przypominają eksperci Pracodawców RP.

Z kolei projekt wniesiony przez posłów Platformy Obywatelskiej, będący próbą szerszej nowelizacji działu VI Kodeksu pracy, przewiduje 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych, możliwość wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy, zmianę definicji doby pracowniczej (byłaby ona stosowana do rozliczania okresów odpoczynku) oraz modyfikację trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy i rekompensowania pracy w dzień wolny.

Podczas posiedzenia wiele uwagi poświęcono 12-miesięcznym okresom rozliczeniowym. Strona związkowa twierdziła, że zaproponowane rozwiązanie jest niezgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy. Jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest zdania, że projektowana regulacja spełnia wymogi wskazane w dyrektywie. Takie stanowisko podzielają również prawnicy, którzy przekazali swoją opinię członkom podkomisji. Podkreślili w niej to, że ogólne określenie przesłanek umożliwiających stosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego jest w pełni uzasadnione, ze względu na konieczność uwzględnienia potrzeb i warunków funkcjonowania wszystkich branż czy zawodów. Zwrócili też uwagę na fakt, iż niemożność uelastycznienia organizacji czasu pracy demotywuje pracodawców do zawierania bezterminowych umów o pracę.

Zobacz: Ruchomy czas pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przypomnieć, że 12-miesięczne okresy rozliczeniowe są z powodzeniem stosowane nie tylko w krajach Europy Zachodniej – m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Holandii – lecz także w Czechach, Rumunii czy na Słowacji, gdzie od stycznia tego roku można wprowadzać okresy rozliczeniowe wydłużone nawet do 30 miesięcy – mówią eksperci Pracodawców RP.

Na kolejnym posiedzeniu podkomisja zajmie się propozycją dotyczącą możliwości wprowadzenia wydłużonych okresów rozliczeniowych w drodze regulaminów pracy, a także kwestiami: nadgodzin, ruchomego czasu pracy oraz niepłatnych przerw w pracy udzielanych na wniosek pracownika.

Po przyjęciu sprawozdania przez podkomisję projekt ponownie trafi do Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA