| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaczynają skutkować interwencje na rynku pracy

Zaczynają skutkować interwencje na rynku pracy

Stopa bezrobocia w lutym 2013 wzrosła mniej niż zakładano. Co więcej, zgłoszono o 34,1 % więcej ofert pracy niż rok temu.

- W lutym stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 punktu procentowego. To mniejszy wzrost, niż zakładaliśmy – stwierdził 8 marca 2013 r. wiceminister Jacek Męcina podczas briefingu prasowego, poświęconego sytuacji na rynku pracy i planowanym zmianom legislacyjnym w Kodeksie pracy. - Wzrost zgłoszonych ofert pracy, których w lutym było 81,6 tys., a więc o 34,1 proc. więcej, niż przed rokiem, także napawa optymizmem na kolejne miesiące. Podjęte działania interwencyjne miały szerszy wymiar – były to nie tylko przekazane środki finansowe dla urzędów pracy, ale także fundusze skierowane z rezerwy ministra.

Zobacz także: Sytuacja na rynku pracy w lutym 2013 r.

- Dziś Sejm skieruje do dalszych prac nowelizację Kodeksu pracy, w tym ustawy związane z elastycznym czasem pracy – przypomniał wiceminister Radosław Mleczko. – Pojawiają się obawy, czy te zmiany nie obciążą nadmiernie pracowników. Otóż chcę wyjaśnić: po pierwsze sprzyjają one nie tylko pracodawcom, ale w równym stopniu pracownikom, którzy dzięki nim będą mogli lepiej dysponować własnym czasem, co ułatwi godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Po drugie: wprowadzenie w życie tego projektu każdorazowo będzie uwarunkowane pozytywną decyzją reprezentacji pracowników w zakładzie pracy, zaś kopia porozumienia zostanie wysłana do Państwowej Inspekcji Pracy.

- Możemy tu mówić o łagodzeniu skutków bezrobocia, ale o tworzeniu nowych miejsc pracy decyduje gospodarka. Wzrostowi jej konkurencyjności powinny służyć nowe rozwiązania w Kodeksie pracy. Indywidualny czas rozliczania pracy stosuje już 14 państw w Europie, m.in. Niemcy, Szwecja czy Słowacja. Nie powinniśmy pozostać w tyle – powiedział wiceminister Męcina. – Elastyczny czas pracy służy przemysłowi, a to on tworzy najbardziej pożądane i stabilne miejsca pracy.

Zobacz także: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wiceminister Mleczko mówił też o europejskim pomyśle na gwarancje zatrudnienia dla młodego pokolenia. Jego zdaniem powinien on zaowocować dodatkowymi środkami finansowymi, które będą mogły wspomóc nasz rynek pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK