| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Unijni ministrowie chcą wspierać młodych na rynku pracy

Unijni ministrowie chcą wspierać młodych na rynku pracy

Na posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli ministrowie debatowali na temat wymiaru społecznego Unii Gospodarczej i Walutowej – koncepcji, która ma uzupełniać wymiar gospodarczy i finansowy integracji w tym obszarze.

Radosław Mleczko, Podsekretarz stanu w MPiPS, 28 lutego 2013r., wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli.

Posiedzenie rozpoczęło się od roboczego śniadania z Przewodniczącym Rady Europejskiej, Hermanem Van Rompuyem. Ministrowie debatowali na temat wymiaru społecznego Unii Gospodarczej i Walutowej – koncepcji, która ma uzupełniać wymiar gospodarczy i finansowy integracji w tym obszarze.

W trakcie posiedzenia osiągnięto porozumienie polityczne w odniesieniu do „Projektu Zaleceń Rady ws. Ustanowienia Gwarancji dla Ludzi Młodych”. Dokument jest odpowiedzią Unii Europejskiej na trudną sytuację na rynku pracy w jakiej znalazła się młodzież. Poziom bezrobocia tej grupy jest w większości krajów europejskich zdecydowanie wyższy od ogólnego poziomu tego wskaźnika. Głównym założeniem przyjętej inicjatywy jest zobowiązanie się państw UE do przedstawienia młodym osobom w ciągu czterech miesięcy po opuszczeniu szkoły lub utracie pracy dobrej jakościowo oferty pracy, dalszego kształcenia, przygotowania zawodowego lub stażu.

Zobacz także: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Podczas debaty ministrów w kontekście Semestru Europejskiego ministrowie dzielili się swoimi doświadczeniami z wdrażania reform w ramach realizacji Strategii Europa 2020 oraz pomysłami, jak przyspieszyć osiąganie założonych w Strategii celów mimo utrudnień i ograniczeń spowodowanych przez kryzys.

Podczas posiedzenia niektórzy ministrowie, w tym przedstawiciel Polski, odnieśli się również krytycznie do dyskryminujących niektóre państwa członkowskie UE ograniczeń wprowadzonych przez rząd Szwajcarii względem mobilności pracowników. Ograniczenia te są sprzeczne z umowami podpisanymi przez ten kraj z UE, co zostało podkreślone również przez Komisję Europejską.

Zobacz również: Bieda dotyka najmłodszych

W trakcie posiedzenia przyjęto również :

  • Konkluzje Rady w obszarze Rocznej Analizy Wzrostu Gospodarczego i Wspólnego Raportu nt. Zatrudnienia,
  • Podejście ogólne w odniesieniu do „Projektu Decyzji Rady ws. Wytycznych dla Polityk Zatrudnienia Państw Członkowskich”
  • Wspólny Raport nt. Zatrudnienia
  • Dokument pt. Sytuacja społeczna i tendencje, które należy obserwować w UE: najważniejsze konkluzje i polityczne postulaty(przygotowane przez Komitet Ochrony Socjalnej)

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK