| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rynek pracy podtrzymują usługi

Rynek pracy podtrzymują usługi

Bardzo trudna sytuacja na rynku pracy. W dalszym ciągu perspektywy znalezienia zatrudnienia, nie są optymistyczne. Od roku pracodawcy ograniczają liczbę nowych miejsc pracy - wynika z badania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Publikowany przez te instytucje barometr rynku pracy, powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert zatrudnienia.

W styczniu ich liczba wzrosła we wszystkich województwach, ale wzrosty nie były równomierne. Najwięcej nowych ofert pojawiło się na Mazowszu oraz na Dolnym Śląsku. Autorzy badania zwracają uwagę, że najtrudniejsza sytuacja panuje na Warmii i Mazurach, gdzie bezrobocie wynosi ponad 21 procent.

Najwięcej ofert zatrudnienia dotyczy sprzedaży i produkcji dla osób z niższymi kwalifikacjami. Jednak ostatnie miesiące ostro dotknęły i tę część rynku pracy.
Nadal występuje zapotrzebowanie na prawników.

W przypadku zawodów wymagających wykształcenia inżynieryjno-technicznego, najszybciej spada zatrudnienie w produkcji. W przypadku ofert pracy dla osób z wykształceniem niższym, ostry spadek występuje w przemyśle i budownictwie.

Autorzy raportu podkreślają, że rok 2013 nie będzie łatwy dla rynku pracy. Wiele firm wstrzymało realizację dużych projektów w oczekiwaniu na poprawę sytuacji ekonomicznej, a poza ograniczaniem zapotrzebowania na nowych pracowników, przedsiębiorstwa nasilają zwolnienia. Niepokojące sygnały pochodzące z gospodarek państw strefy euro, jak i trudności w ustaleniu budżetu Unii Europejskiej na nową perspektywę finansową 2014-2020, nie zachęcają do podejmowania kolejnych wyzwań i zobowiązań.(IAR)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »