| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rośnie zadłużenie wobec ZUS

Rośnie zadłużenie wobec ZUS

W ostatnim roku zadłużenie przedsiębiorców względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu zaległości płatniczych wzrosło o prawie 1,7 mld zł (11,7 proc.). Na koniec 2011 r. było to 14,4 mld zł, rok później – już ponad 16 mld zł.

Z rynku zniknęło 51 tys. jednoosobowych firm, a 877 przedsiębiorstw – o jedną piątą więcej niż rok wcześniej – ogłosiło upadłość.

Zadłużający się przedsiębiorcy nie mogą jednak liczyć na pobłażliwe traktowanie ze strony ZUS. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znaleźli się płatnicy, zakład niechętnie udziela ulg w spłacie koniecznych należności.

Od stycznia do listopada ubiegłego roku – podobnie jak w 2011 r. – pozytywnie rozpatrzył tylko co piąty wniosek przedsiębiorców o umorzenie długu, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zaległości na raty.

W 2012 r. ZUS udzielił 1,7 tys. umorzeń (10 proc. wniosków), podczas gdy rok wcześniej zgodził się na to w 3,2 tys. przypadków (15 proc.). Tylko nieznacznie częściej zgadzał się na układ ratalny (wzrost pozytywnie rozpatrzonych zgłoszeń o 2 pkt proc.) lub późniejszy termin na spłatę należności.

Za brak elastyczności zakładu w rozpatrywaniu wniosków przedsiębiorców odpowiada przede wszystkim stan finansów ZUS. W tym roku na ubezpieczenia społeczne (powszechne i rolnicze) ZUS wyda 180 mld zł. Jednak w jego kasie zabraknie prawie 80 mld zł.

Brakujące środki finansowe będzie musiała uzupełnić dotacja z budżetu państwa.

Wzrost zadłużenia ZUS to z jednej strony konsekwencja spowolnienia gospodarczego w Polsce, ale z drugiej – zwiększenia długości życia Polaków przy jednoczesnym zbyt późnym podwyższeniu wieku emerytalnego – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W takiej sytuacji trudno wymagać od zakładu, aby godził się na umorzenia zaległości. Niezainteresowani taką formą wsparcia są jednak także sami przedsiębiorcy. W ubiegłym roku rzadziej starali się o ulgi w płatnościach.

Karolina Topolska

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK