| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rośnie zadłużenie wobec ZUS

Rośnie zadłużenie wobec ZUS

W ostatnim roku zadłużenie przedsiębiorców względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu zaległości płatniczych wzrosło o prawie 1,7 mld zł (11,7 proc.). Na koniec 2011 r. było to 14,4 mld zł, rok później – już ponad 16 mld zł.

Z rynku zniknęło 51 tys. jednoosobowych firm, a 877 przedsiębiorstw – o jedną piątą więcej niż rok wcześniej – ogłosiło upadłość.

Zadłużający się przedsiębiorcy nie mogą jednak liczyć na pobłażliwe traktowanie ze strony ZUS. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej znaleźli się płatnicy, zakład niechętnie udziela ulg w spłacie koniecznych należności.

Od stycznia do listopada ubiegłego roku – podobnie jak w 2011 r. – pozytywnie rozpatrzył tylko co piąty wniosek przedsiębiorców o umorzenie długu, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zaległości na raty.

W 2012 r. ZUS udzielił 1,7 tys. umorzeń (10 proc. wniosków), podczas gdy rok wcześniej zgodził się na to w 3,2 tys. przypadków (15 proc.). Tylko nieznacznie częściej zgadzał się na układ ratalny (wzrost pozytywnie rozpatrzonych zgłoszeń o 2 pkt proc.) lub późniejszy termin na spłatę należności.

Za brak elastyczności zakładu w rozpatrywaniu wniosków przedsiębiorców odpowiada przede wszystkim stan finansów ZUS. W tym roku na ubezpieczenia społeczne (powszechne i rolnicze) ZUS wyda 180 mld zł. Jednak w jego kasie zabraknie prawie 80 mld zł.

Brakujące środki finansowe będzie musiała uzupełnić dotacja z budżetu państwa.

Wzrost zadłużenia ZUS to z jednej strony konsekwencja spowolnienia gospodarczego w Polsce, ale z drugiej – zwiększenia długości życia Polaków przy jednoczesnym zbyt późnym podwyższeniu wieku emerytalnego – tłumaczy Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W takiej sytuacji trudno wymagać od zakładu, aby godził się na umorzenia zaległości. Niezainteresowani taką formą wsparcia są jednak także sami przedsiębiorcy. W ubiegłym roku rzadziej starali się o ulgi w płatnościach.

Karolina Topolska

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »