| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Są już decyzje w sprawie nauczycieli

Są już decyzje w sprawie nauczycieli

Po długich konsultacjach jest wreszcie rządowy projekt. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Po długich konsultacjach jest wreszcie rządowy projekt. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Pierwotnie miały być zaprezentowane do końca grudnia 2012 roku. Szefowa MEN Krystyna Szumilas ma nadzieję, że propozycje spotkają się z akceptacją zarówno nauczycieli, jaki i samorządowców.

Zmian w Karcie Nauczyciela domagają się przede wszystkim samorządy. Gminy narzekają, że zapisy w obecnej ustawie utrudniają domknięcie samorządowych budżetów. Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski zwracał uwagę, że w budżetach gmin wydatki na edukację stanowią średnio 50-60 procent.
Z kolei prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz stanowczo protestuje przeciwko wypowiedziom obwiniającym oświatę o problemy finansowe samorządów. W jego ocenie, zły stan gminnych budżetów można wiązać z inwestycjami przed EURO 2012, czasami nietrafionymi, po których zostały kredyty do spłacenia.

Samorządy chcą, aby Karta Nauczyciela obowiązywała jedynie tak zwanych nauczycieli tablicowych. Domagają się też zwiększenia pensum z 18 do 20 godzin i wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy. Samorządowcy chcą też zmiany w systemie oświaty, która pozwoliłaby na przekazywanie szkół bez względu na liczbę uczniów. Obecnie można to robić, jeśli w szkole uczy się mniej niż 70 dzieci.

IAR

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK