| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wysokość dodatku wyrównawczego

Wysokość dodatku wyrównawczego

W związku ze zmianą warunków pracy i płacy na podstawie art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (j.t. DzU nr 90, poz. 844, ost. zm. DzU z 2008 r. nr 237, poz. 1654) otrzymałem, jako członek zarządu zakładowej organizacji związkowej, dodatek wyrównawczy. Obecnie pracodawca przeprowadził podwyżki płac i moje wynagrodzenie wzrosło. Czy w takim przypadku powinien również zmienić wysokość dodatku wyrównawczego, ustalając jego wysokość na nowo.

Dodatek wyrównawczy, przysługujący pracownikowi będącemu członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej, któremu wypowiedziano warunki pracy i płacy, stanowi w zakresie składników wynagrodzenia określonych w stawkach miesięcznych w stałej wysokości różnicę między wynagrodzeniem przysługującym bezpośrednio po przeniesieniu do innej pracy a wynagrodzeniem, które przysługiwało pracownikowi bezpośrednio przed przeniesieniem (§ 7 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – DzU nr 62, poz. 289, ost. zm. DzU z 2003 r. nr 230, poz. 2292). Wypłaca się go w kwocie nominalnej i nie podlega on zmianie do końca okresu, w którym pracownik jest objęty szczególną ochroną stosunku pracy – przysługuje w niezmienionej kwocie (uchwała SN z 20 marca 1992 r., I PZP 18/92, OSNC 1992/12/215). (PIP)

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »