| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wzory nowych deklaracji

Wzory nowych deklaracji

Projekt nowego rozporządzenia, określającego wzory deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz, zawiera m.in. propozycję nowej deklaracji DEK-I-u. Na podstawie informacji w niej zawartych będą przeprowadzane kontrole prawidłowości wpłat na PFRON.

Zastąpienie dotychczas obowiązującego rozporządzenia MPiPS z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (DzU nr 44, poz. 231) nowym rozporządzeniem wynika z zakresu zmian wprowadzonych ustawą z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 986), zwaną dalej ustawą zmieniającą.

Ustawa zmieniająca wprowadziła m.in. możliwość przeprowadzania kontroli u sprzedającego lub nabywcy usługi, produkcji realizowanej przez przedsiębiorcę będącego pracodawcą zatrudniającym co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającym odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych (art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1456 – zwanej dalej ustawą). Ponadto przepisy ustawy zmieniającej nałożyły na organizatora zakładu aktywności zawodowej obowiązek zwrotu niewykorzystanych środków PFRON w przypadku likwidacji lub utraty statusu zakładu aktywności zawodowej oraz określiły procedurę przekazania prowadzenia zakładu aktywności zawodowej przez innego organizatora. Ustawa zmieniająca rozszerzyła także grupę podmiotów zwolnionych z wpłat na PFRON o domy pomocy społecznej i hospicja. Zmiany te weszły w życie 15 września 2012 r.

W związku z powyższym stało się konieczne wydanie nowego rozporządzenia.

Określa ono m.in. nowy wzór deklaracji:

  • DEK-l-O dotyczącej obowiązkowych wpłat na PFRON (art. 21 ust. 1 ustawy),
  • DEK-II-b dotyczącej zwrotu kwot wydatkowanych niezgodnie z zasadami gospodarowania środkami zakładowego funduszu aktywności zawodowej (art. 29 ust. 3a1, 3b, 3c lub 3g ustawy),
  • DEK-W dotyczącej wpłat, do których pracodawca jest zobowiązany w przypadku niewydzielenia lub niezorganizowania w przepisanym terminie stanowiska pracy dla osoby, która w wyniku wypadku przy pracy stała się niepełnosprawna (art. 23 ustawy).

W powyższych deklaracjach niezbędnym było dokonanie zmian o charakterze redakcyjnym i porządkującym.

Rozporządzenie określa także wzór nowej deklaracji DEK-I-u. Deklaracja ta zawiera informacje dotyczące obniżenia wysokości wpłat na PFRON oraz dane dotyczące pracodawcy upoważnionego do przekazywania informacji o kwocie obniżenia wpłat. Dane zawarte w DEK-I-u będą stanowić podstawę do kontroli prawidłowości realizacji obowiązku dokonywania wpłat na PFRON (art. 22 ustawy).

Rozporządzenie określa, że pracodawcy będą mogli składać wymienione wyżej deklaracje w formie dokumentu elektronicznego (w odniesieniu do wpłat należnych za okresy od grudnia 2012 r.), z zastrzeżeniem, że do wpłat należnych za miesiące do maja 2013 r. włącznie pracodawcy stosują wzory formularzy określone w dotychczasowym rozporządzeniu z 18 lutego 2011 r. Deklaracje korygujące te dokumenty pracodawcy będą składali w terminie do 20 lipca 2013 r. na formularzach określonych w nowym rozporządzeniu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK