| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Na rynku pracy nie jest tak źle

Na rynku pracy nie jest tak źle

Na tle innych krajów polski rynek pracy jest relatywnie stabilny - ocenił w rozmowie z PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak tłumaczy, tempo wzrostu bezrobocia jest niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.

"Kiedy popatrzymy na Francję, drugą gospodarkę Europy, to tam od 20 miesięcy wzrasta bezrobocie. Francja ma ponad 3 mln bezrobotnych, tak źle nie było tam od 15 lat. Z kolei Niemcy pomimo niskiej stopy bezrobocia także notują wzrost liczby osób bezrobotnych. Już nie mówię o Grecji, gdzie stopa bezrobocia wzrosła o kilka procent w ciągu krótkiego okresu. Patrząc na Europę, polski rynek pracy jest dość stabilny. Tempo wzrostu stopy bezrobocia jest niższe niż średnie tempo wzrostu stopy bezrobocia w Unii Europejskiej" - powiedział PAP.

Styczeń i luty to są zawsze miesiące bardzo trudne na rynku pracy - ocenił minister. "W styczniu minionego roku stopa bezrobocia wyniosła 13,2 proc., a w lutym było jeszcze gorzej, bo bezrobocie wzrosło do 13,5 proc., więc było wyższe niż na koniec roku" - mówił PAP.

Dodał, że w kolejnych miesiącach powinno być lepiej. "Jestem tego samego zdania, co premier i minister finansów, że pierwsze dwa kwartały dla polskiej gospodarki mogą być trudne, ale druga połowa roku powinna przynieść ożywienie" - stwierdził.

Jak stwierdził, "w tym roku poprawa na rynku pracy powinna rozpocząć się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału".

"Będzie ona wynikiem nie tylko sezonowości, ale poprawy sytuacji w polskiej gospodarce oraz efektywnego wydatkowania pieniędzy pochodzących z Funduszu Pracy" - podkreślił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że poziom bezrobocia na koniec bieżącego roku osiągnie poziom ok. 13 proc. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK